Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Co z pieniędzmi na 600-lecie Łomży w 2017 i 2018 r.

Główne zdjęcie
Łomża, kamienice Starego Rynku, w tle Katedra

- Pomysłów jest sporo, ale ich realizacja zależy, przede wszystkim, od posiadanych na ten cel funduszy – mówi inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży, która za 11 miesięcy będzie obchodzić 600-lecie nadania praw miejskich przez księcia Janusza I Mazowieckiego. W dyskusji publicznej przez ponad rok pojawiały się rozmaite przedsięwzięcia – jak np. pomnik lub fontanna na Starym Rynku, współczesna monografia miasta, okolicznościowa moneta, płyty z piosenkami o Łomży i z utworami artystów pochodzących z grodu nad Narwią oraz koncerty w okolicy 15. czerwca 2018. Władze miasta nie podają, na ile złotych opiewają inicjatywy oraz ile ratusz zamierza przeznaczyć na realizację najwartościowszych i najciekawszych projektów.

Na uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 599. rocznicy miejskości Łomży wiceprezydent Agnieszka Muzyk w auli I LO  bardzo obszernie omówiła dziesiątki z pomysłów na uświetnienie wyjątkowo okrągłego jubileuszu. Ponad miesiąc temu nie operowała liczbami, od których jednak niełatwo będzie uciec. Główne obchody są za niecałe 11 miesięcy, natomiast świętowanie etapami ma zostać rozłożone na cały rok szkolny od września 2017 do końca roku jubileuszowego 2018. To według zapowiedzi władz ratusza. 

„Trwa podpisywanie umów”
- Nie jest planowane ogłoszenie otwartego konkursu na projekt logo 600-lecia nadania praw miejskich - precyzuje inspektor. - Władze Łomży zamierzają zlecić jego wykonanie specjalistycznej firmie. Według wstępnych ustaleń, pomnik księcia Janusza I Mazowieckiego  na Starym Rynku miałby komponować się z planowaną w tej części miasta fontanną. Na dzień dzisiejszy ciężko jest określić, jak ostatecznie będzie to wyglądało.
Nadal ciężko jest określić również, ile będzie kosztowała napisana współcześnie historia Łomży w ujęciu monograficznym. Monumentalne „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej (XI w. - 1795 r.)” Donaty Godlewskiej (lat 92) wydano w... 1962 r. - Monografia Łomży pod redakcją profesora Krzysztofa Sychowicza będzie dziełem ośmiu autorów – informuje Łukasz Czech. Przygotowaniem książki do druku zajmie się Wiesława Czartoryska. Założenie jest takie, aby monografia zmieściła się w jednym tomie, formacie A4. - Przyjmujemy, że będzie liczyła ok. 600 stron, z licznymi ilustracjami. Trwa kalkulacja kosztów wydania publikacji, planowanych jest około 1,5 tys. egzemplarzy. Zapytania o cenę druku wystosujemy do drukarni po uzyskaniu materiału od autorów, gdyż ważne jest, ile planują zdjęć, liczbę stron w kolorze itp. 
Książka ma być przygotowana do druku do końca 2017 roku, zaś jej premiera planowana jest na kwiecień - maj 2018 roku. 
Zanim monografia ujrzy światło dzienne, kalendarz obchodów zostanie przygotowany w ten sposób, aby wydarzenia w ramach 600-lecia rozkładały się na wszystkie miesiące roku. Obchody jubileuszu rozpoczną się w Sylwestra. Czech zapewnia, że „wstępnie zarezerwowane są terminy wykonawców, trwa podpisywanie umów”. Kulminacja obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich odbędzie się w dniach 15. - 17. czerwca. 15. czerwca - dzień w klimacie kultury staropolskiej z elementami stylizacji średniowiecznej (np. jarmark, Święto Kultury Staropolskiej itp.), uroczysta sesja Rady Miasta oraz koncert w Katedrze łomżyńskiej. 16. czerwca - piknik rodzinny i koncerty z udziałem wykonawców pochodzących z Łomży, dodatkowo gwiazdą wieczoru ma być znany zespół rockowy. 17. czerwca - piknik w rytmie disco i koncert gwiazd disco polo. - Koszty na tym etapie nie są jeszcze znane – powtarza insp. Czech. - Wszystko będzie zależało od tego, jakie kwoty w budżecie miasta zarezerwuje Rada Miejska. 
Oprócz tego, planowane są, m.in.: „Historia Łomży” historyka ks. Witolda Jemielitego, „Legendy łomżyńskie”,  opracowane przez Annę Bureś, i gra miejska na urządzenia mobilne. Wybita zostanie moneta okolicznościowa 600-lecia i powstanie wirtualna mapa Łomży z naniesionymi okresami rozwoju miasta. Przy zabytkach staną tablice z objaśnieniami na szlakach historycznych. Miasto sfinansuje wydanie płyty cd i książeczki z zapisem nutowym piosenek o Łomży. Ponadto mają ukazać się: płyta cd z utworami łomżyńskich artystów oraz teczka z pracami malarskimi uczniów Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka.
Pod koniec lipca 2017 w informacjach o kosztach jubileuszu 600-lecia Łomży nie pojawiła się dotąd żadna kwota, ani szacowana, ani zaplanowana. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę