sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Kolejny przypadek ASF na terenie powiatu łomżyńskiego

Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w zwłokach padłego dzika, którego znaleziono w okolicach wsi Siestrzanki na terenie gminy Jedwabne. To drugi przypadek ASF u dzików w powiecie. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał już rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu. Do 15. sierpnia myśliwi mają odstrzelić 5 sztuk.

Na terenie powiatu łomżyńskiego zidentyfikowano dotychczas dwa ogniska ASF u dzików - to 377 i 399 przypadek w Polsce
Na terenie powiatu łomżyńskiego zidentyfikowano dotychczas dwa ogniska ASF u dzików - to 377 i 399 przypadek w Polsce

Odstrzał sanitarny mają przeprowadzić myśliwi z kół Łowieckich: ,,Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej” Łomża – 2 dziki, ,,Albinos” Warszawa – 2 dziki, i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Łomża – 1 dzik.
Poza tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży nakazał także myśliwym niezwłoczne zgłaszanie każdego przypadku padnięcia dzika, dostarczanie odstrzelonych dzików do miejsc wskazanych oraz zagospodarowanie tusz odstrzelonych dzików do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego lub przeznaczenie ich do utylizacji.

Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży zostało wydane po tym jak w badaniach laboratoryjnych potwierdzono wirusa ASF w ciele dzika znalezionego pomiędzy wsiami Siestrzanki a Witynie.
- Spodziewanym się, że będzie kilka dzików, które potrafią pływać – mówi dr Emilian Kudyba, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży. 
Chore dziki, aby mogły przedostać się na teren powiatu łomżyńskiego muszą pokonać Biebrzę. Po drugiej stronie rzeki są tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie nie przeprowadza się odstrzału dzików, i gdzie – zdaniem specjalistów – jest swoista wylęgarnia ASF wśród dzików.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0