środa, 25 kwietnia 2018 napisz DONOS@

ASF w stadzie z ponad tysiącem świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie dotyka już tylko małych gospodarstw. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia śmiertelnej choroby w gospodarstwie w Goniądzu, w którym utrzymywanych było 1066 świń.

Wirusa w stadzie świń w gospodarstwie w Goniądzu, w którym hodowano tzw. tuczniki, stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych  z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. GLW podaje, że w gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Pierwszym działaniem jest wybicie wszystkich zwierząt. Wybite będą także wszystkie świnie chowane w gospodarstwach położonych w odległości 3 km od niego. 

Przypomnijmy, że to już 6 ognisko choroby wśród świń wykryte w tym regionie czyli na terenie powiatów monieckiego i grajewskiego, gdzie od ubiegłego roku formalnie wprowadzony jest obszar zagrożenia ASF. Jest to także 50. ognisko ASF u świń domowych od początku tej choroby w Polsce.

180420110931.gif

 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0