środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Straty po burzy

Łącznie na 120 tysięcy złotych zostały oszacowane straty jakie spowodowała nawałnica, która w czwartek przeszła przez Giełczyn. Silny wiatr – jak mówią mieszkańcy – była to trąba powietrzna – uszkodziła w sumie siedem budynków przy ul. Spokojnej. Starty szacowały dwie komisji. W budynkach mieszkalnych w powołana przez wójta gminy Łomża, a w budynkach gospodarczych przez wojewodę na wniosek wójta.

Strażacy pracujący na jednym z uszkodzonych budynków w Giełczynie
Strażacy pracujący na jednym z uszkodzonych budynków w Giełczynie

Jak informuje Urząd Gminy Łomża wyliczone przez komisje straty łącznie zostały oszacowane na 120 tysięcy złotych. Nawałnica uszkodziła dwa domy i pięć budynków gospodarczych. 
Kwota szacunkowych strat w budynkach gospodarczych wynosi ok. 90 tysięcy złotych, a w budynkach mieszkalnych ok. 30 tysięcy.
- Wydano dwie decyzje na mocy których udzielono pomocy w stosunku do strat w budynkach mieszkalnych o wartości 6 tysięcy złotych. W pozostałym zakresie gmina udzieli pomocy poprzez Ośrodek Pomocy Gminy Łomża, wnioskując do wojewody o uruchomienie dodatkowych środków, oprócz kredytów preferencyjnych – informuje Justyna Napiórkowska z Urzędu Gminy Łomża. 
Urzędnicy gminny zwracają uwagę, że większość osób poszkodowanych była ubezpieczona, „do czego zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy z uwagi na pogodę i zdarzenia losowe”. Ponadto urzędnicy zalecają prowadzenie działań zapobiegawczo-prewencyjnych, czyli weryfikowanie stanu budynków.

Pomimo dużej siły nawałnicy jaka przeszła w ubiegłym tygodniu nad Giełczynem nikt z ludzi nie odniósł uszczerbku na życiu i zdrowiu. Tydzień wcześniej w wyniku silnego podmuchu wiatru zawalił się budynek gospodarczy w Starych Chojnach. To zdarzenie zakończyło się tragiczne – pod gruzami zginął 74-letni mężczyzna.

zobacz: Trąba powietrzna nad Giełczynem


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0