niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Popyt zależny od korzyści

Zapowiedź darmowych biletów komunikacji miejskiej spowodowała lawinowy wzrost liczby wniosków o wydanie Łomżyńskiej Karty Seniora. W czerwcu złożono ponad 870 wniosków ponad 6 razy więcej niż w maju i ponad 10 razy więcej niż w kwietniu – wynika z danych udostępnionych przez ratusz.

Program „Łomżyńska Karta Seniora” został uchwalony przez Radę Miejską Łomży 30. listopada ubiegłego roku. Celem Programu jest w celu pobudzenia aktywności Seniorów poprzez zwiększenie dostępu do usług publicznych, dóbr kultury, imprez sportowych oraz innych dóbr i usług zapewniających poprawę warunków i komfortu życia. Cel ten jest realizowany za pomocą systemu ulg i preferencji oferowanych przez partnerów. Mogą to być jednostki miejskie, ale także prywatne firmy. Uprawnieniem do ulg jest zaś wydawana przez Urząd Miejski „Łomżyńska Karta Seniora”.  Zgodnie z uchwalonym przez radnych regulaminem o wydanie Karty może ubiegać się „osoba fizyczna, która ukończyła 60. rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, mieszka na terenie Miasta Łomży”.

Mała korzyść - mały popyt, duża korzyść - popyt rośnie...
Od początku roku do programu przystąpiło kilka placówek miejskich oferując seniorom rabaty. W przypadku Teatru Lalki i Aktora było to 4 zł od ceny, w Miejskim Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych od 10 do 30% od ceny biletów na koncerty, spektakle, pokazy i inne wydarzenia biletowane, a np. w Miejski Ośrodku Sportu i Rekreacji zniżka 25% na wejścia na obiekty sportowe w godz. 8.00-15.00. Do tego z czasem dołączyło kilka firm z miasta, w których za okazaniem karty seniorzy mają zagwarantowaną kilkuprocentową ulgę w cenie usługi. Przez pierwsze trzy miesiące Karty wyrobiło ok. 800 seniorów, ale później zainteresowanie nimi wyraźnie spadło. W kwietniu liczba nowych wniosków wyniosła tylko 80, a w maju zapowiadało się jeszcze słabiej. Wszystko odmieniła wypowiedź prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który podczas podróży eMPeEkiem po mieście ogłosił, że przesłał do Rady Miasta wniosek o bezpłatne bilety komunikacji miejskiej dla wszystkich, którzy mają kartę seniora. Zapowiedź prezydent była 25. maja i już następnego dnia w wydającym karty Centrum Współdziałania Społecznego, przy ul. Farna 1. ustawiła się kolejka chętnych. Jak podaje Grzegorz Daniluk z ratusza w maju wydano ostatecznie 140 kart, a w czerwcu już 871, czyli blisko połowę wszystkich Kart Seniora wydanych od początku roku (1896).

Warto przypomnieć, że według szacunków MPK, gdyby każdy uprawniony mieszkaniec Łomży wyrobił Kartę Seniora prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską zyskałoby dodatkowe około 9,5 tysiąca osób.
Koszty bezpłatnych przejazdów dla seniorów w Łomży szacowane są na ponad pół miliona złotych. Temat miał stanąć na ubiegłotygodniowej sesji, ale na wniosek prezydenta punkt zdjęto z obrad. Problemem okazało się prawne określenie osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów tylko i wyłącznie do prawdziwych mieszkańców Łomży. Prezydnet obiecał, że z gotowym rozwiązaniem wróci na lipcową sesję.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0