niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Kolejne gospodarstwo z ASF

W gospodarstwie we wsi Konopki-Awissa w gminie Radziłów potwierdzono kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Od rana trwa likwidacji zagrożenia, a pierwszym jej elementem jest likwidacja stada. Jak informuje Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie, w tym gospodarstwie przetrzymywanych było 36 sztuk świń, przy czym jedna z nich padła 10 dni temu, ale właścicielka nie zgłosiła tego służbom lecz zakopała martwe zwierzę.

Gospodarstwo w którym badania laboratoryjne potwierdziły już obecność wirusa ASF u zwierząt znajduje się w strefie zapowietrzonej wykrytego w ubiegłym tygodniu ogniska tej choroby we wsi  Święcienin. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie podkreśla, że wirusa wykryto w czasie przeprowadzanej kontroli stanu zdrowia zwierząt w okolicy. W całym regionie w ok. 80 stadach żyje obecnie ok. 400 sztuk świń. W zdecydowanej większości to gospodarstwa małe, a świnie, obok dopłat bezpośrednich stanowią główne źródło utrzymania. Niestety warunki bioasekuracji są w nich bardzo często zaniedbywane, co prowadzi do przenoszenia choroby.

Wykryte dziś ognisko ASF w gospodarstwie we wsi  Konopki-Awissa jest drugim w powiecie grajewskim. W tym roku zidentyfikowano tu także pięć ognisk AFS u dzików.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0