sobota, 17 lutego 2018 napisz DONOS@

Choroby odkleszczowe

W pierwszej połowie czerwca w województwie podlaskim zarejestrowano 62 zachorowania na boreliozę. Dwa z nich dotyczyły Łomży i powiatu łomżyńskiego. W sumie w tym roku regionie na przenoszoną przez kleszcze boreliozę zachorowało już ok. pół tysiąca osób, a tradycyjnie już największy wzrost liczy nowych zachorowań notowany jest od czerwca do grudnia.

W tym roku identyfikowanych zachorowań na przenoszone przez kleszcze choroby jest więcej niż w latach poprzednich. Tylko w maju zanotowano w regionie 103 przypadki boreliozy i 10 kleszczowego zapalenie mózgu. Specjaliści podkreślają, że województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy.
Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki dlatego jeśli przebywamy w rejonie, w którym jest dużo kleszczy, zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Po każdym pobycie w lesie lub na łące dokładnie sprawdzajmy całe ciało. Pamiętajmy też, że nie każdy kleszcz zaraża. Jeśli wyjmiemy go przed upływem doby prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0