niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

ASF w gospodarstwie koło Radziłowa

W gospodarstwie rolnym we wsi Święcienin w gminie Radziłów wyryto chorobę afrykańskiego pomoru świń. Było w nim przetrzymywanych 8 świń. Po potwierdzeniu w badaniach obecności wirusa ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. W czwartek wybito zwierzęta, a tusze przekazano do utylizacji. Służbom sanitarnym w likwidacji zagrożenia pomagają strażacy ochotnicy z Radziłowa i Klimaszewnicy.

Starszy kapitan Arkadiusz Lichota, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, potwierdza udział strażaków w likwidacji zagrożenia ASF w tym gospodarstwie. Dziś strażacy pomagali m.in. rozkładać maty dezynfekcyjne, które mają zapobiegać przenoszeniu groźnego wirusa do sąsiednich gospodarstw. Jutro z gospodarstwa ma być wywożona pasza, która w całości musi być zutylizowana. 
To pierwszy przypadek ASF w gospodarstwie na terenie powiatu grajewskiego i 38. w Polsce. Wirus tej choroby częściej występuje u dzików. W tym roku na terenie powiatu grajewskiego zidentyfikowano już 5 ognisk ASF u dzików, a na terenie sąsiedniego powiatu monieckiego kolejnych 8 i jedno wśród świń domowych. Zarówno powiat grajewski jak i moniecki znajdują się w tzw. niebieskiej strefie zagrożenia ASF.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0