Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski przewodniczył Polakom na COSAC-u

Główne zdjęcie
Konrad Głębocki, Lech Antoni Kołakowski, Marta Golbik

- Polska chce pomagać uchodźcom i robi to. Niesiemy pomoc humanitarna tam, gdzie ludzie jej potrzebują – mówił łomżyński poseł Lech Kołakowski, który w ostatnich dniach maja przewodniczył polskiej delegacji na posiedzeniu COSAC na Malcie. Przedstawiciele państw Unii Europejskiej debatowali tam m.in. o imigrantach, Brexicie, rozwoju tzw. błękitnej gospodarki i roli parlamentów narodowych w przyszłości UE.

Angelo Farrigia, przewodniczący Izby Reprezentantów Malty i poseł Lech Kołakowski przewodniczący delegacji polskiego Sejmu podczas obrad Cosac na Malcie.
Angelo Farrigia, przewodniczący Izby Reprezentantów Malty i poseł Lech Kołakowski przewodniczący delegacji polskiego Sejmu podczas obrad Cosac na Malcie.
Członkowie polskiej delegacji: Konrad Głębocki (PiS), Lech Antoni Kołakowski (PiS), Marta Golbik (PO), Agnieszka Pomaska (PO)
Członkowie polskiej delegacji: Konrad Głębocki (PiS), Lech Antoni Kołakowski (PiS), Marta Golbik (PO), Agnieszka Pomaska (PO)

Powszechnie stosowany w unijnej nomenklaturze skrót COSAC (czytaj: kozak) pochodzi od pierwotnej nazwy w języku francuskim Konferencji Organów Wyspecjalizowanych w sprawach Wspólnotowych. To forum współpracy i wymiany informacji, w szczególności na temat praktycznych aspektów parlamentarnej kontroli spraw unijnych, parlamentów narodowych państw członkowskich Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. COSAC spotyka się dwa razy do roku w państwie sprawującym prezydencję Rady UE. Spotkanie na Malcie 28-30 maja wiązało się z zakończeniem prezydencji maltańskiej, czyli półrocznemu przewodzeniu UE przez to państwo.
W spotkaniach COSAC polski parlament jest reprezentowany przez członków prezydiów komisji ds. europejskich. Majowej delegacji przewodniczył poseł Lech Kołakowski (PiS), który jest zastępcą przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Polska chce pomagać uchodźcom
Europejska debata o migracjach – także o zwalczaniu przemytu i handlu ludźmi oraz o ustanowieniu humanitarnej i skutecznej polityki powrotu o odsyłania imigrantów odbywała się we wtorek i była najważniejszym punktem posiedzenia COSAC. 
- Każde z państw członkowskich pokrótce prezentowało swoje stanowisko. Ja przedstawiałem stanowisko Polski i polskiego rządu – mówi poseł Lech Kołakowski, który wczoraj powrócił z maltańskich obrad. - Polska chce pomagać uchodźcom i robi to. Niesiemy pomoc humanitarną tam, gdzie ludzie jej potrzebują – podkreśla poseł wskazując, że w tym zakresie współpracujemy ze stowarzyszeniem „Kościół w potrzebie”. - Należy przyjąć politykę powrotu uchodźców do krajów macierzystych. Na szlakach migracyjnych dominują migranci zarobkowi, a nie uchodźcy, co stawia pod znakiem zapytania zasadność mechanizmu wprowadzonego we wrześniu 2015 roku (relokacji uchodźców pomiędzy państwa UE – dop. red.) 
Poseł Kołakowski mówił także, że Polska nie będzie na siłę przesiedlać ludzi z innych obszarów Europy, bo oni dobrowolnie nie chcą u nas mieszkać. Wskazywał, że niektóre państwa UE maksymalnie szeroko otworzyły się na migrantów, a skutkami chcą obciążyć pozostałe państwa wspólnoty. 
- Nie ma zgodny polskiego rządu na to, aby przymusowo były narzucane jakiekolwiek kwoty uchodźców – podkreślał polityk. - Polski rząd jest skłonnych do przyjęcia uchodźców ze stref wojennych, którzy przybędą do naszych granic. Polska jest wschodnim państwem granicznym UE i ponosi z tych przesłanek wielkie koszty – mówił Kołakowski zaznaczając, że nie można zapominać także o Polakach, repatriantach ze wschodu, którzy chcą wracać do Ojczyzny swoich przodków, a obecny polski rząd pragnie im ten powrót ułatwić. 

Posiedzenie COSAC na Malcie, to kolejna oficjalna delegacja polskiego parlamentu, w której przewodniczy poseł Kołakowski i na forum międzynarodowym przedstawia polskie stanowisko w sprawie imigrantów. W ubiegłym roku na ten temat wypowiadał się w Paryżu podczas posiedzenia Trójkąta Weimarskiego. Tworzą go Polska, Niemcy i Francja.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę