sobota, 17 lutego 2018 napisz DONOS@

Dwaj lekarze z Zambrowa oskarżeni z powodu zgonu pacjentki

Po czterech latach od dramatycznych wydarzeń w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie, ma ruszyć przed tamtejszym Sądem Rejonowym proces przeciw dwóm lekarzom. Prokuratura Okręgowa w Łomży oskarża ich o popełnienie kilku błędów w sztuce lekarskiej, w wyniku czego pokrzywdzona – czyli pacjentka, nad którą sprawowali opiekę medyczną od 16. do 26. marca 2013 roku – zmarła... Akt oskarżenia ujmuje, m.in., że lekarze narazili kobietę na niebezpieczeństwo utraty życia nieumyślnie.

Prokurator stawia obydwu lekarzom zarzuty z artykułu 160 paragraf  3 Kodeksu Karnego, w związku z art. 160 par. 3 KK. W skierowanym do sądu akcie oskarża ich, że nieumyślnie narazili pokrzywdzoną kobietę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zdaniem oskarżyciela, stało się tak wskutek niezachowania wymaganych reguł należytej staranności i ostrożności: obserwując stan pacjentki i mając wyniki wstępne badań laboratoryjnych, co wskazywało na znaczna anemizację, zaniechali natychmiastowego podania jej preparatów krwi. W dalszej części oskarżyciel zarzuca obu medykom ze Szpitala Powiatowego w Zambrowie, że nie wdrożyli niezbędnej diagnostyki dla wyjaśnienia przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego, nie przeprowadzili pilnie gastroskopii i nie dokonali ostrzyknięć ew. owrzodzenia odpowiednimi środkami. Czy zambrowscy lekarze nieprawidłowo ocenili sytuację chorej i czy popełnili błąd, nie podejmując leczenia zachowawczego, rozstrzygnie się przed Sądem Rejonowym w Zambrowie. Rozprawa ma rozpocząć się we wtorek rano.

Z rozprawy
Blisko 3 i pół godziny składał wyjaśnienia jeden z lekarzy ze Szpitala Powiatowego w Zambrowie, oskarżony o popełnienie 4 lata temu błędów w sztuce lekarskiej, w wyniku czego miała umrzeć pacjentka. Medyk nie przyznał się do winy. Sędzia Anna Iwanowska słuchała wyjaśnień w Sądzie Rejonowym w Zambrowie, gdzie na składanie swoich wyjaśnień został wezwany również drugi z oskarżonych lekarzy zambrowskiego szpitala. Sąd przełożył jego wyjaśnienia na następną rozprawę.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0