Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Kamienice na Polowej nie doczekają się remontu...

Nie będzie modernizacji zaniedbanych kamienic komunalnych w okolicy skrzyżowania ul. Polowej i Wojska Polskiego? Wniosek miasta o 3 miliony złotych dofinansowania ich termomodernizacji z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego nie spełnił kryteriów dopuszczających i został odrzucony.

Chodzi o stare, przedwojenne kamienice przy Polowej 59 i 65 oraz Wojska Polskiego 15-17. O potrzebie modernizacji tych budynków władze miasta mówią już od lat. W kamienicy przy ul. Polowa 59, poza koniecznym remontem budynku, mieszkania trzeba dostosować do obowiązujących norm, więc po modernizacji byłoby ich tam 19. W kamienicy przy Polowej 65, gdzie z uwagi na zawalające sklepienie nad piwnicą już jakiś czas temu z użytkowania zostały wyłączone lokale na parterze. W ramach prac modernizacyjnych planowane jest tu nie tylko wyremontowanie budynku i mieszkań, ale także pozyskanie dodatkowych pięciu na poddaszu (w sumie byłoby 17). W budynku przy ul. Woj. Polskiego 15/17, gdzie jest 21 mieszkań, zabytkową kamienicę trzeba gruntownie termomodernizować. Na wszystkie prace potrzeba ok. 4,5 miliona złotych. Inwestycja była wpisywana do ubiegłorocznego budżetu miasta, ale ze względu na brak możliwości pozyskania dofinansowania przerzucono ją do tegorocznego budżetu. W tym roku pojawiła się szansa na otrzymanie dofinansowania w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku na środki unijne z RPO. Miasto napisało wniosek i złożył go, ale jak się okazuje... dotacji raczej nie otrzyma. Według oceny ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego wniosek z Łomży nie spełnił kryteriów dopuszczających. To oznacza, że nie można przyznać unijnego dofinansowania. 
Dlaczego wniosek miasta odpadł? - pytaliśmy o to w ratuszu. Miejscy urzędnicy twierdzą, że na razie nie wiadomo. Łukasz Czech z ratusza przekazuje, że prezydent oczekuje na kartę oceny projektu, by móc ustosunkować się do wyniku konkursu. 
- Jeżeli będzie taka podstawa i możliwość, to władze miasta złożą odwołanie – zapowiada urzędnik.

Warto przypomnieć, że to kolejny miejski wniosek złożony o dofinansowanie z RPO, który został uznany za projekt niespełniający kryteriów dopuszczających. W ubiegłym roku tak samo odrzucono wniosek o 6 mln zł dotacji na „Przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży”. Władze Łomży wówczas składały odwołanie, a później nawet skargę na Zarząd Województwa Podlaskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ale i ona została oddalona. 

Zobacz też: Złe pomysły czy złe wnioski?

230804070022.gif
Foto:
Foto: Strop nad piwnicą
Foto: Klatka schodowa
Foto: Klatka schodowa
Foto: Klatka schodowa
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Klatka schodowa
Foto: Łazienka w jednym z mieszkań
Foto: Klatka schodowa

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę