Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Muzeum Przyrody w Drozdowie laureatem Medalu Wiktora Godlewskiego za 2016 rok.

Główne zdjęcie
Laureaci Medalu Wiktora Godlewskiego za 2016 rok

Za propagowanie wiedzy o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym regionu Muzeum Przyrody w Drozdowie otrzymało Medal im. Wiktora Godlewskiego. To przyznawana od 1992 roku ogólnopolska nagroda za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej.

Medale imienia im. Wiktora Godlewskiego, zesłanego na Syberię po Powstaniu Styczniowym wybitnego przyrodnika i odkrywcy (współpracownika Benedykta Dybowskiego), przyznawane są przez kapitułę obradującą w Bogutach Piankach - rodzinnej miejscowości Wiktora Godlewskiego.
Kapituła Medalu, pod przewodnictwem Prof. dr hab. Tomasza Boreckiego (rektora SGGW w latach 2002 - 2008) wyłoniła laureatów za rok 2016. Laureatami zostali:

  • Prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowski - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu za działalność naukowo-dydaktyczną na rzecz ochrony przyrody.
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego za krzewienie różnorodności gatunkowej i działalność edukacyjną na rzecz polskiego społeczeństwa.
  • Piotr Tadeusz Kąkol (Warszawa) za działalność edukacyjną oraz popularyzację ochrony przyrody wśród młodzieży.
  • Stowarzyszenie Miłośników Żubrów za działania na rzecz ochrony żubra, integrację środowiska i edukację przyrodniczą.
  • Muzeum Przyrody w Drozdowie za propagowanie wiedzy o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym regionu.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zostało powołane w 1984 roku jako Muzeum Przyrodnicze – Oddział Muzeum Okręgowego w Łomży. W 1995 roku uzyskało samodzielność organizacyjno-prawną, a od 1999 roku funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury. Mieści się w zabytkowym dworze ziemiańskim – dawnej siedzibie rodu Lutosławskich, który otoczony jest 3-hektarowym parkiem z wieloma atrakcjami przyrodniczymi. Posesja muzealna jest położona na terenie malowniczej doliny rzeki Narew oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Muzeum udostępnia do zwiedzania stałe wystawy prezentujące przyrodę dolin rzek Narwi i Biebrzy oraz historię Drozdowa: „Salon dworski”, „Trofea łowieckie”, „Szata roślinna Kotliny Biebrzańskiej”, „Ptaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Ssaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Łoś Król Bagien Biebrzańskich”, ekspozycję akwarystyczną „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów” oraz wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi”.
W „dzikiej" części parku muzealnego przebiega ścieżka edukacyjna „Ostoja drozdowska" - drewniana kładka umożliwiająca spacer przez teren podmokłego lasu łęgowego. Na trasie czekają atrakcje edukacyjne: puzzle, tropy zwierząt, tablice informacyjne.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę