Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

„Rządząca 14”, czyli radni z PiS +

Główne zdjęcie
„Rządząca 14”, czyli radni z PiS +

14 radnych liczy nowa większość, która ukształtowała się w Radzie Miejskiej Łomży i przejęła w niej niemal wszystkie lepiej płatne funkcje i pełnię władzy. Póki co nieobsadzony przez nią pozostaje jeden z foteli wiceprzewodniczących RM, co wydaje się jedynie niedopatrzeniem... Trzonem koalicji jest 11 radnych wybranych z list PiS, plus 3 radnych, którzy w poprzedniej kadencji samorządu należeli do najbardziej zagorzałych popleczników byłego prezydenta Łomży - tego z SLD.

Alicja Konopka, Wiesław Grzymała i Janusz Mieczkowski
Alicja Konopka, Wiesław Grzymała i Janusz Mieczkowski
Radni PIS
Radni PIS
Radna Elżbieta Rabczyńska i wiceprezydent Andrzej Garlicki
Radna Elżbieta Rabczyńska i wiceprezydent Andrzej Garlicki
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

O tym, że będzie przewrót w łomżyńskim samorządzie spekulowało się od kilku miesięcy. Środowa sesja Rady Miejskiej Łomży zapowiadała się wyjątkowo choćby z faktu, że zaczęto ją dwie godziny wcześniej niż zwykle. Już na początku spotkania szef klubu radnych PiS, Janusz Mieczkowski poinformował o tym, że klub, który dotychczas miał 7 członków, liczy teraz 11 osób. Dołączyli do niego radni: Wanda Mężyńska, Łukasz Kacprowski i Adam Zwierzyński, oraz  Irena Gorzoch. To oznacza, że tworzą go wszyscy radni, którzy w 2014 roku byli na listach wyborczych tej partii, przy czym trójka dochodzących dotychczas była członkami proprezydenckiej „egzotycznej koalicji” w opozycji do której na początku kadencji znalazł się cały klub radnych PiS.  
Znacznie ważniejsze od tej deklaracji było złożenie przez radnego Mieczkowskiego pakietu uchwał, który wprowadzał zmiany we władzach Rady Miejskiej. Dotyczy on połączenia kilku stałych komisji, oraz odwołania przewodniczących i wiceprzewodniczących wszystkich komisji i powołanie nowych. Ma to takie znaczenie, że diety funkcyjne są znacząco wyższe niż „gołych” radnych i zazwyczaj tak się docenia swoich. Mieczkowski przekonywał, że dzięki zmianie liczba stałych komisji spada z 8 do 5 i da wymierne oszczędności, bo zmniejszy się liczba przewodniczących komisji i ich zastępców. 
Przy okazji odwoływani mają być także przewodniczący dwóch komisji, które nie podlegałby łączeniu: Tadeusz Zaremba z Komisji Finansów i Skarbu Miasta oraz Elżbieta Rabczyńska z Komisji Rewizyjnej. 
Merytorycznej debaty nad zaproponowanymi zmianami nie było. Były krótkie emocjonalne wystąpienia „nowej” opozycji, ale wobec ujawnionej już we wcześniejszych głosowaniach „rządzącej 14” stworzonej przez 11 radnych z klubu PiS oraz Hanki Gałązki, Witolda Chludzińskiego i Waldemara Cieślika, wszystkim było wiadomo, że propozycje zostaną przegłosowane. Tak też się stało. Przewodniczącymi i wiceprzewodniczącymi wszystkich komisji zostali kandydaci zgłaszani przez radnego Mieczkowskiego, szefa klubu radnych PiS. Komisją Finansów i Skarbu Miasta pokieruje radna Marianna Jóskowiak, a jej zastępcą będzie Adam Zwierzyński. Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu została Hanka Gałązka, a wiceprzewodniczącym Lech Śleszyński. Szefem Komisji Gospodarki Komunalnej i Rozwoju został Jan Olszewski, a wiceszefem Waldemar Cieślik. Komisją Bezpieczeństwa i Rodziny pokieruje Wanda Mężyńska, a jej zastępcą została Anna Godlewska.

Totalnym zaskoczeniem było natomiast głosowanie nad władzami Komisji Rewizyjnej. Jej dotychczasową przewodniczącą była Elżbieta Rabczyńska z PiS, która od 1. kwietnia została wysokim rangą pracownikiem MPEC. Nowa większość najpierw odwołała ją i wiceprzewodniczącego komisji, po czym rady Mieczkowski zgłosił ją jako kandydatkę na nową przewodniczącą. Wygrała 14 głosami „za”, a nowym wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Łukasz Kacprowski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę