niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Czas na PIT

Niecałe dwa tygodnie zostały na złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. W tym roku termin składania PIT-ów upływa 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w niedzielę, ale pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej radzą, aby nie czekać z tym do ostatniej chwili i polecają rozliczenie się „drogą” elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje.

Aby rozliczyć się z podatku dochodowego za 2016 rok drogą elektroniczną wystarczy wejść na Portal Podatkowy, gdzie w zakładce e-Deklaracje jest dostępny interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić oraz informacja, które formularze PIT można przesłać przez Internet.

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania. 
- Wprawdzie podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2017 roku, ale warto nie czekać ze złożeniem zeznania przez Internet do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania UPO na czas - podkreśla Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Dla tych, którzy od internetu wolą kontakt bezpośredni już zapowiedziano wydłużone godziny pracy Urzędów Skarbowych w ostatnich dniach kwietnia. 27 i 28 kwietnia będą one przyjmowały zeznania PIT do godz. 18.00.

Wszyscy, którzy jeszcze nie rozliczyli się z ubiegłorocznych dochodów, i mają wątpliwości jak to zrobić, jutro mogą telefonicznie uzyskać poradę ekspertów z Ministerstwa Finansów. W godzinach 10.00 – 13.00, specjaliści z ministerstwa odpowiedzą na pytania z kilku zakresów:

  • ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci – tel. 22 694 34 34
  • działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości – tel. 22 694 33 33
  • opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych – tel. 22 694 55 88
  • opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą – tel. 22 694 37 37.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0