Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@

Via Baltcia do kontroli

Europarlamentarzyści z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego mają lustrować działania i zamierzenia władz odnośnie budowy polskiego odcinka trasy Via Baltica. I ogólnoeuropejski korytarz transportowy biegnący z Warszawy przez kraje nadbałtyckie do Finlandii na odcinku województwa podlaskiego miałby przeciąć najcenniejsze przyrodniczo tereny tej części kraju i Europy. Biebrzański Park Narodowy, Puszcza Augustowska oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego to są miejsca włączone do sieci obszarów chronionych Natura 2000. Jak alarmują ekolodzy proponowana przez władze lokalizacja drogi jest wbrew prawu polskiemu i europejskiemu.

Ekolodzy pokazują alternatywny wariant przebiegu drogi – przez Łomżę, który nie tylko omija cenne przyrodniczo tereny, ale także jest krótszy o kilkadziesiąt kilometrów od tego proponowanego przez rząd.
Europarlamentarzyści z Komisji Ochrony Środowiska, którzy dziś przyjeżdżają na Podlasie mają zapoznać się z argumentami przeciwników i zwolenników budowy trasy Via Baltica. Delegacja odwiedzi m.in. dolinę Rospudy – wyjątkowo to cenne przyrodniczo miejsce, które może zostać bezpowrotnie zniszczone bo władze zaplanowały przeprowadzenie tędy obwodnicy Augustowa, która ma być częścią Via Baltica.
Ekolodzy m.in. z Greenpeace i WWF od kilku lat protestują przeciwko tej budowie. Według nich planowana budowa nie spełnia podstawowych wymogów wynikających z unijnych dyrektyw.

Ponieważ Via Baltica i sama obwodnica Augustowa ma przebiegać przez tereny chronione w ramach NATURA 2000, wojewoda podlaski przed wydaniem pozwolenia na budowę musi zasięgnąć opinii Komisji Europejskiej. Jeżeli będzie ona negatywna, to rozpoczęcie prac będzie równoznaczne ze złamaniem europejskiego prawa. Grozi to Polsce poważnymi finansowymi konsekwencjami, na co wskazują ekolodzy.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę