Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Kiedy jesienną porą dopada Cię wstrętna grypa!

Od 5 do 25% populacji choruje co roku na grypę. Wirus dopada najczęściej dzieci oraz osoby starsze (po 65. r. ż.) i te z obniżoną odpornością. Największa zachorowalność na grypę przypada na okres od września do marca. Skuteczny sposób na ochronę przed wirusem typu A lub B to szczepionka przyjmowana każdego roku. Kiedy jednak nie zdążysz się zaszczepić i złapie Cię grypa, wygrzej ją i zastosuj bezpieczne leki łagodzące nieprzyjemne symptomy choroby.

Grypa – etiologia i objawy
3 typy wirusa grypy (A, B i C) należące do grupy ortomyksowirusów, czyli wirusów charakteryzujących się dużą zmiennością antygenową, atakują górne drogi oddechowe, uszkadzając nabłonek układu oddechowego. Tak zwaną grypę sezonową występującą na przełomie jesieni i zimy oraz wczesną wiosną wywołują 2 podtypy wirusa – H1N1 z grupy A oraz H3N2 z grupy B. Choroba przenosi się drogą kropelkową, więc zarazić się nią można po kontakcie z przedmiotami, których dotykał chory (a wcześniej pocierał nos lub usta), przez pocałunek lub przez kichnięcie. Okres wylęgania grypy trwa od 2 do 6 dni, a sama choroba od 5 do 7 (najdłużej utrzymuje się u dzieci). Organizm jest jednak osłabiony przez kolejne 2-3 tygodnie i wtedy mogą też wystąpić powikłania pogrypowe. Dotyczy to przede wszystkim osób z osłabionym układem immunologicznym.
Do powikłań należą zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia zatok, zaostrzenie przebiegu astmy oskrzelowej, a także – w cięższych przypadkach – zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia. Grypa daje objawy podobne do innych chorób, takich jak: przeziębienie, zapalenie tchawicy, angina, więc żeby ją potwierdzić, najlepiej wykonać badania laboratoryjne (pobiera się wydzielinę z nosa lub gardła) lub specjalny test przyłóżkowy. Objawy charakterystyczne dla wirusa grypy to wysoka gorączka utrzymująca się przez 3 dni, dreszcze i bóle mięśni oraz głowy, osłabienie i złe samopoczucie, suchy kaszel (szczególnie na początku choroby), ból gardła, wydzielina z nosa (nie tak intensywna jak przy przeziębieniu).

Grypa – zapobieganie i leczenie

Najskuteczniejszy sposób na przeciwdziałanie grypie to szczepienie. Każdego roku inne podtypy wariantu A i B wirusa powodują zarażenia, więc konieczne jest przyjmowanie nowej szczepionki raz w sezonie. Nawet jeśli immunizacja całkowicie nie zapobiegnie chorobie, znacznie złagodzi jej przebieg i uchroni przed niebezpiecznymi dla życia powikłaniami. Grypy jako choroby wirusowej powszechnie nie leczy się żadnymi lekami (choć podaje się leki przeciwwirusowe osobom z grupy ryzyka), a jedynie łagodzi jej nieprzyjemne objawy.
Ból głowy i mięśni oraz wysoką gorączkę można zmniejszać, przyjmując preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol jako jeden z najbezpieczniejszych leków bez recepty uśmierzających bóle i obniżających gorączkę może być stosowany u pacjentów w każdym wieku i każdej sytuacji klinicznej. Środek nie uszkadza i nie podrażnia śluzówki żołądka, nie zaburza pracy nerek i układu pokarmowego, a także nie zmniejsza ani nie zwiększa krzepliwości krwi. Przyjmowany w zalecanych dawkach, paracetamol pomaga złagodzić bóle głowy i mięśni towarzyszące wirusowi grypy, a także jest dobrym środkiem na ból gardła.

Leki na złagodzenie objawów grypy – pseudoefedryna, fenylefryna, dekstrometorfan
Grypę, tak jak i każdą inną chorobę wirusową, trzeba przeleżeć, a okresu jej trwania nie da się skrócić, przyjmując leki. Dostępne w aptekach środki bez recepty na grypę działają objawowo, uśmierzając ból, obniżając gorączkę oraz powstrzymując uciążliwy katar i kaszel. Pseudoefedryna i fenylefryna to substancje stosowane w lekach na katar oraz w preparatach na grypę i przeziębienie. Pseudoefedryna zmniejszająca obrzęk błony śluzowej nosa i wspomagająca oczyszczanie zatok, udrażnia drogi oddechowe i ułatwia odpłynięcie zalegającej wydzieliny. Już po 30 minutach od podania leku, pacjent łatwiej pozbywa się kataru z nosa, dzięki czemu może swobodniej oddychać. Fenylefryna jako zamiennik pseudoefedryny ma podobne zastosowanie, jednak charakteryzuje się łagodniejszym działaniem. Obydwie substancje występują w preparatach na grypę i przeziębienie. Więcej na https://www.gripex.pl/objawy-grypy.html.

Jednym z pierwszych objawów grypy jest suchy i nieproduktywny (chory nie odkrztusza zalegającej wydzieliny) kaszel utrudniający codzienne funkcjonowanie. Żeby go złagodzić, pacjent może przyjmować preparaty zawierające dekstrometorfan – organiczny związek chemiczny powstrzymujący uciążliwe kasłanie. Grypie najlepiej przeciwdziałać, szczepiąc się każdego roku. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia, nie należy jej bagatelizować.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę