Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Festyn „Uśmiechnij się” bez alkoholu z mamą, tatą i dzieckiem

- Chcemy, żeby dzieci miały szansę w ten weekend spędzić aktywnie kilka godzin z rodzicami, aby wzięły udział w zabawach i konkursach na świeżym powietrzu przy kościele św. Andrzeja Boboli w Łomży, gdzie będzie scena, występy zespołów muzycznych i tanecznych, duże zabawki dmuchane, miasteczko rowerowe i grochówka – mówi Andrzej Werczyński, prezes Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość”, organizującego otwarte VIII Forum Trzeźwościowe „Uśmiechnij się”. - Towarzyszyć naszemu forum będą też sobotni miting AA i niedzielna debata, jak poradzić sobie z uzależnieniami.

Historia forum, dorocznych spotkań trzeźwych i trzeźwiejących alkoholików z rodzinami, zaczęła się kilkanaście lat temu, kiedy prezesem był zmarły kilka lat temu Zbigniew Jedynak. - Wróciliśmy do tej idei, żeby nie tylko uzależnieni od alkoholu czy narkotyków` i współuzależnieni, ale i całe rodziny przyciągnąć na rozległy, zielony skwer parafialny – kontynuuje Andrzej Werczyński. - Do tej pory zapowiedziały się odwiedzić forum rodziny z dalszych stron, m.in., z Ostrołęki, Otwocka, Hajnówki, Grajewa i Wysokiego Mazowieckiego, lecz spodziewamy się najwięcej gości z Łomży.

Uczestnicy i wszyscy chętni mogą w sobotę, 27. sierpnia, wybrać się na mszę świętą o godz. 15. do kościoła św. Andrzeja przy ul. Wąskiej 93 w Łomży, skąd około godz. 16. wyruszy droga krzyżowa ulicami: bp. Stanisława Łukomskiego, księżnej Anny, Rycerską, Józefa Piłsudskiego i z powrotem. Oprócz śpiewów i modlitw, prowadzonych przez ks. Zbigniewa Kanieckiego z Płocka, na stacjach dadzą świadectwa ci, którzy doświadczyli tragedii i przeciwstawili się alkoholowi w swoim życiu. - Te świadectwa obrazują skalę problemu alkoholizmu i dużo wnoszą w życie poszczególnych osób – zauważa proboszcz ks. Andrzej Popielski. - Uzmysławiają wszystkim, jak ważne są trzeźwe ciało, trzeźwy umysł, trzeźwe serce. Droga krzyżowa trwa około dwóch godzin, ale wiem od uczestników z poprzednich lat, że te trzy godziny z mszą św. mijają szybko jak jeden sen. Kończy się sierpień, w ten sposób podsumujemy miesiąc trzeźwości, o którą co roku apeluje do rodaków Episkopat Polski. Od godz. 19.30 w świetlicy na 1. piętrze domu parafialnego będzie miting AA, a potem grillowanie.

W niedzielę festyn zaczyna się od godz. 11. i w planie potrwa do 18. Wiele wskazuje, że atrakcji nie zabraknie dla małych i dużych: malowanki uliczne ph. „Z uśmiechem przez życie”, liczne konkursy sprawnościowe, m.in., z piłką tenisową i wędką, pokazy umiejętności karateków trenera Dariusza Syrnickiego, nauka ratownictwa medycznego, miasteczko rowerowe WORD w Łomży i grochówka dla nabrania sił do zabawy, rywalizacji i dopingowania. Na swoje występy zapraszają tancerze ze Studia B.K. Step Marka Kisiela i grupy ze Studia Wokalnego eMDeK niezrównanej Magdy Sinoff. O godz. 14. w domu parafialnym startuje debata trzeźwościowa z udziałem terapeutki uzależnień Renaty Szymańskiej z WOPiTU w Łomży o tym, dlaczego ludzie wpadają w uzależnienie i jak z nich wyjść. Temat „Trzeźwość zobowiązuje” skłania do refleksji – jak mówi terapeutka – że „nie można zatrzymać się w drodze zdrowienia”. - Trudno utrzymać samą abstynencję i zdrowienie w szerokim sensie tego słowa, jako związane z sytuacją w rodzinie, naprawą relacji z ludźmi w pracy i środowisku sąsiedzkim i koleżeńskim – mówi specjalistka. - To realizacja potrzeb i samorealizacja.

Stowarzyszenie „Zdrowie i Trzeźwość” prowadzi w swojej siedzibie przy ul. Dwornej 13 w Łomży centrum informacyjne dla osób uzależnionych i współuzależnionych: w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 18. - 20., w niedzielę od 17. do 20. (tel. 86 216 37 50 lub w ciągu dnia 516 814 655).

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę