Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Jelitówka nie musi być problemem! Sprawdź jak leczyć grypę

Wymioty, wodnista biegunka, gorączka, osłabienie - to typowe objawy grypy żołądkowej, zwanej również grypą jelitową. Największą zapadalność na tę chorobę obserwuje się w okresie jesienno-zimowym oraz wiosną. Bezpośrednią przyczyną wirusowego nieżytu żołądka i jelit są rotawirusy. Nieco rzadziej, winowajcami są adenowirusy i norowirusy. Zarazić się grypą żołądkową jest niezwykle łatwo. Wystarczy dotknąć przedmiotu, którego wcześniej dotykała osoba chora lub spożywać jedzenie i napoje z tego samego pojemnika, co osoba chora. Zarażenie może nastąpić także drogą kropelkową.

Jelitówka to choroba, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie i znacznie obniża komfort życia. Każdy, kto ją przeszedł wie, jak nieprzyjemne to doświadczenie. Warto pamiętać, że grypa żołądkowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, dlatego nigdy nie można bagatelizować jej objawów. Nieleczona jelitówka może prowadzić do silnego odwodnienia, zapalenia płuc, zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenia zatok i ucha. Jakie objawy daje jelitówka, a także jak leczyć grypę jelitową - o tym poniżej.

Jak objawia się grypa jelitowa?
Pierwsze symptomy choroby są zazwyczaj bardzo niewinne, stąd często bywają ignorowane. Okres inkubacji grypy jelitowej trwa od 1 do 3 dni, natomiast właściwe objawy zakażenia - od 2 do 4 dni. Na początku pojawia się zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Chory nie ma apetytu i odczuwa delikatne nudności. Z czasem pojawiają się wymioty, wodnista biegunka i silne bóle brzucha. W ostrym przebiegu choroby obserwuje się również gorączkę, która u dzieci może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. U niektórych osób mogą pojawić się bóle głowy i dreszcze.

Grypa - leczenie domowymi sposobami
Leczenie grypy żołądkowej ogranicza się głównie do zwalczania jej objawów i nawadniania organizmu. Systematyczne uzupełnianie wody i elektrolitów w przypadku wystąpienia biegunki oraz wymiotów jest kwestią kluczową, jeśli nie najważniejszą. W celu nawodnienia chorego, warto zastosować preparaty farmaceutyczne, które zapewnią odpowiednią podaż soli mineralnych. Choremu warto podawać także niegazowaną wodę mineralną (najlepiej z dodatkiem elektrolitów) oraz napary z rumianku, które działają przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Dobrym rozwiązaniem są też napary z koperku, który podobnie jak rumianek działa przeciwskurczowo, a dodatkowo ułatwia trawienie. Jeśli chodzi o dietę, to dobrze jest wystrzegać się produktów ciężkostrawnych i tłustych, a także mocno przyprawionych. Niewskazane są napoje gazowane i nierozcieńczone soki owocowe. Dzieciom nie wolno podawać w tym czasie mleka. Dorośli powinni zrezygnować z kawy. Osłabiony grypą jelitową organizm warto wzmacniać gotowaną marchewką i ryżem, a także gotowanymi ziemniakami, sucharami i bananami. Dbałość o lekkostrawną dietę pozwoli zapobiec dalszemu podrażnieniu układu pokarmowego, co z kolei przyspieszy powrót do zdrowia. W leczeniu grypy jelitowej pomoce są także jogurty i probiotyki, które odbudują zachwianą przez biegunkę mikroflorę bakteryjną jelit. Jeśli chory wykazuje jadłowstręt, to nie warto zmuszać go do jedzenia. Jednakże płynów nie wolno pomijać. Aby leczenie grypy przebiegało w miarę sprawnie, należy pozostawić chorego w łóżku i zapewnić mu spokój. Dzięki temu organizm będzie miał więcej energii do walki z wirusem. Warto zadbać także o częste mycie chorego i regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa. Zabiegi te zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. W przypadku pogorszenia stanu zakażonego należy bezzwłocznie powiadomić lekarza.

Leczenie grypy - profesjonalne wsparcie
W leczeniu biegunki wywołanej przez grypę żołądkową warto przyjmować leki, które uspokoją perystaltykę jelit, poprawią konsystencję stolca i tym samym ograniczą konieczność natychmiastowego wypróżnienia. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele leków przeciwbiegunkowych, które działają adsorbująco, osłaniająco, ściągająco, przeciwzapalnie lub też hamują perystaltykę jelit. Wśród najczęściej rekomendowanych preparatów znajduje się Stoperan - lek, który leczy zarówno pierwsze, jak i nasilone objawy biegunki, uspokaja perystaltykę jelit i ogranicza konieczność natychmiastowego wypróżnienia. Stoperan przyspiesza także wchłanianie wody z jelita grubego, co poprawia konsystencję stolca oraz zapobiega odwodnieniu.

Jak zapobiegać grypie jelitowej?
Grypa żołądkowa, mimo iż nie trwa długo jest bardzo dokuczliwa i wyczerpująca. Warto więc zrobić wszystko, aby ustrzec się choroby i nie zastanawiać się nad tym, jak leczyć grypę jelitową. Zadanie jest niełatwe, ale nie niemożliwe. Przede wszystkim należy zadbać o doskonałą odporność organizmu. Niezastąpiona jest tu zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Poza tym, każdego dnia należy przykładać dużą wagę do higieny. Częste mycie rąk jest tu kwestią kluczową. Myjmy ręce przed każdym posiłkiem i po każdym powrocie do domu. Nie zapominajmy o dokładnym umyciu rąk po wyjściu z toalety. Nigdy bowiem nie wiadomo, gdzie czai się zagrożenie. A czaić może się wszędzie - na sklepowym blacie, przycisku od windy, poręczy w centrum handlowym, klamce od drzwi. Warto również dbać o czystość w domu i porządnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Dzieci, a zwłaszcza niemowlęta warto zaszczepić przeciw rota-wirusom, które to są najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej. Tego typu szczepienia nie tylko chronią przed kilkoma szczepami rota-wirusów, ale także znacznie zmniejszają objawy choroby w przypadku zarażenia pozostałymi wirusami - tymi, których szczepionka nie obejmuje.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę