Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Budują drogę znaleźli groby wojenne

Główne zdjęcie
fot. R. Malinowski, GDDKiA Białystok

Cmentarz polowy z okresu I wojny światowej ze szczątkami 24 żołnierzy niemieckich odkryto w trakcie prac przy budowie drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Poręba do Ostrowi Mazowieckiej. - Podczas zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu (tzw. odhumusowanie) natrafiono na zarysy jamy grobowej - dwa rzędy pochówku wzdłuż starej drogi krajowej nr 8 w rejonie miejscowości Nowa Osuchowa w gminie Ostrów Mazowiecka – informuje Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA zaznaczając, że w związku z tym na powierzchni ok. 2 arów wstrzymano roboty ziemne.

fot. R. Malinowski, GDDKiA Białystok
fot. R. Malinowski, GDDKiA Białystok

W trakcie dotychczasowych prac prowadzonych m.in. przez pracowników Centrali GDDKiA z Wydziału Archeologii Departamentu  Środowiska odkryto 19 grobów żołnierskich, w tym dwa zbiorowe (w jednym były szczątki 3 osób, w drugim - 4). W sumie pochowano tam 24 żołnierzy  niemieckich,  o czym świadczą m.in. resztki umundurowania, guziki, obuwie, czy hełmy pruskie – znane z I wojny światowej  tzw. pikielhauby. Przy dwóch żołnierzach znaleziono też dokumenty – książeczki wojskowe, dwa notatniki, oraz rzeczy osobiste - portfel, srebrny zegarek, fajki, 
Szczątki oraz rzeczy osobiste trafiły do Instytutu Archeologii  Uniwersytetu Warszawskiego, zaś  dokumenty do Archiwum Akt  Nowych w Warszawie (gdzie bezpłatnie przejdą konserwacje i badania). Ostateczne miejsce pochówku wskaże Fundacja „Pamięć”.  
- Właśnie zakończono prace przy ostatnim z grobów, natomiast należy się spodziewać dalszych prac w innych miejscach, gdyż wschodnie przedpola Warszawy były terenem walk w latach: 1915 (I wś.), w 1920 (wojna polsko-bolszewicka) oraz w 1939 i 1944 (II wś.) - podkreśla Malinowski. 
Po zakończeniu prac archeologicznych w obszarze koło Nowej Osuchowej, prawdopodobnie jeszcze w czerwcu, trzy kilometry dalej koło miejscowości Nagoszewka Druga rozpoczną się kolejne ekshumacje. Tam też bowiem znaleziono ludzkie szczątki, prawdopodobnie z  okresu wojny polsko – bolszewickiej (według świadectw okolicznej ludności).   
Z kolei Fundacja „Pamięć”  wystąpiła do GDDKiA  z wnioskiem o udostępnienie jednej z  działek  w granicach budowanej  drogi ekspresowej S8 na odcinku Wyszków – węzeł Poręba, w rejonie  miejscowości  Białebłoto – Kurza w  gminie  Brańszczyk.  Jeśli posiadane informacje się potwierdzą  konieczna będzie tam ekshumacja 2 mogił w których spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich z II wojny światowej - polegli prawdopodobnie w 1944r. 

Prace przy budowie drogi ekspresowej S8 na odcinku Wyszków – Ostrów Mazowiecka ruszyły wiosną tego roku. Jak podkreśla rzecznik GDDKiA po odkryciu mogił żołnierzy niemieckich prace wstrzymano do 5 czerwca, ale tylko na niewielkim odcinku. W związku ze spodziewanymi kolejnymi ekshumacjami należy liczyć się z kolejnymi wstrzymaniami. 
- Trudno w tej chwili przewidzieć, czy wstrzymywanie robót w związku z pracami archeologicznymi, będzie miało  wpływ na termin zakończenia inwestycji – mówi Malinowski.
Cała ekspresówka od Ostrowi Mazowieckiej do Warszawy zgodnie z planami ma być gotowa w 2018 roku.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę