Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Plac budowy

„Czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy” - mawiano w PRL, czyli systemie robotniczo-chłopskim „słusznie minionym”. Byle jak, a forsa leci - zabawne? Nie bardzo.  Ze ściśniętym sercem prawdziwi Polacy oglądali takie obrazki na wielu placach budowy. Marnotrawstwo i odczłowieczanie za fasadą lukrowanej, kłamliwej propagandy. Porażająca codzienność, którą pod bacznym okiem funkcjonariuszy z Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (państwowej Cenzury) czasem udało się przemycić choćby w obrazach „satyrycznych”, niechętnie widzianym „wentylu bezpieczeństwa” dla rozładowania wybuchowych sytuacji. Jednak kto miał stale socjalistyczny bałagan przed oczami, tego nie śmieszyły komedie filmowe typu „Miś”. Ile można było udawać, że mieliśmy „najweselszy barak w obozie komunistycznym”, albo że facet w bereciku z antenką nadawał się na dygnitarza, a prostackie obyczaje warto celebrować, jako „dziedzictwo nowej kultury proletariackiej”? Jak się czuli oszukani głodni koledzy na widok obrośniętego w piórka bezwstydnika z toastami, typu: -„Zdrowie wasze, w gardła nasze!”. Rzeczywistość, to jak plac budowy kolejnego osiedla w Łomży:  upiorna utrata zdrowia robotnika, trzeźwiejącego „ludu pracującego miast i wsi”, w bydlęcym błocie zamiast w hotelu robotniczym. Być wtedy odstawionym do specjalnych Izb Wytrzeźwień, to pech, czy szczęście: bo rósł dług „za usługę” ale na starość perspektywa mniejszych kosztów leczenia. Dziś po 35 latach, syta armia lemingów zatrudnionych „wg znajomości” beznamiętnie przyjmuje szokującą wiadomość, że słynne Postulaty Solidarności nadal czekają na realizację. Jak będzie za późno, dopiero usłyszymy dzwony na trwogę? Ktoś po fakcie będzie apelował o więcej edukacji? Pilne nauki patriotyzmu, to także drobiazgi - perły składające się na budowę godziwego życia: gospodarność, oszczędzanie, szacunek dla pracy innych, porządek itd. Przykład: kiedyś sobie a muzom, puszczono w tv obrazek z placu budowy w Japonii: samochód ciężarowy pod groźbą kary musiał mieć obmyte strumieniem wody wszystkie koła, aby błota nie wynosić poza bramę. W Polsce? Plac budowy można poznać po koleinach błota przed bramą.

Bolesław Deptuła
śr, 02 września 2015 23:28
Data ostatniej edycji: cz, 03 września 2015 18:29:38

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę