Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kontrowersyjna tablica Piłsudskiego?

Jestem łomżyniakiem, zamieszkałym w Wisconsin (USA), prezesem Fundacji na Rzecz Żydowskiego Cmentarza w Łomży (http://www.lomza.org). Mój ojciec założył Foto WRZOS. Wspominam o tym dla podkreślenia, że mimo odległości sprawy naszego miasta i regionu są mi bardzo bliskie – pisze Marek Kamiński przesyłając „list otwarty” w sprawie lokalizacji i treści tablicy upamiętniającej pobyt w Łomży Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamiński inicjatorom wmurowania tablicy w Domek Pastora zarzuca „kłamanie prawdą”.

Pan Jerzy Wronowski
Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży

Wielce Szanowny Panie Przewodniczący,
Niniejszym zwracam się do Pana z prośbą o ponowne rozpatrzenie lokalizacji tablicy Marszałka Piłsudskiego i jej treści. Według portalu http://historialomzy.pl/wesprzyj-i-tyspoleczna-zbiorke-na-tablice-pilsudskiego/ tablica ma stwierdzać:
Marszałek Józef Piłsudski
1876 – 1935
Twórca i Obrońca Niepodległości Polski
w tym domu przebywał
Społeczność Łomżyńska 2015


Przypominam Panu, że w portalu zbiórek publicznych (2015/20/KS) cel akcji opisano jako „sfinansowanie wykonania i wbudowania tablicy pamiątkowej marszałka Józefa Piłsudskiego” co implikuje uczczenie Marszałka jako męża stanu, czyli „w hołdzie”.
Skoro odsłonięcie ma się odbyć 12 maja, w opisie tym mieściłoby się umieszczenie w honorowym, jednocześnie neutralnym miejscu tablicy z napisem w rodzaju:
Pierwszemu Marszałkowi Polski
Józefowi Piłsudskiemu
W 80-tą rocznicę śmierci
Społeczność Łomżyńska 2015


W tym momencie chciałby zwrócić Pańską uwagę, że mianowanie Józefa Piłsudskiego „twórcą niepodległości Polski” jest historycznym nadużyciem. Współtwórcą - zdecydowanie tak. Niepodległość, uzyskały także Czechosłowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia i Jugosławia. Stało się to nie dzięki nagłemu urodzajowi na „twórców niepodległości”, ale jako bezpośredni rezultat niemalże jednoczesnego rozpadu trzech dominujących monarchii.
Ponadto, Pańskie stwierdzanie krzywdzi pokolenia Polaków, którzy przez poprzedzające stulecie walczyli o tę samą niepodległość na różnych polach w tym: oświatowych, wychowawczych, organizacyjnych, gospodarczych, politycznych, dyplomatycznych i bitewnych. Przypisanie wszystkich zasług Józefowi Piłsudskiemu nie reprezentuje historii ale wyraża wyłącznie frakcyjny pogląd polityczny, z którym duża część łomżan ma się prawo nie zgadzać co sprawia, że podpis „Społeczność Łomżyńska” stanowi bezpodstawną uzurpację.
Gdyby jednak tylko o „Twórcę Niepodległości” chodziło, rzecz całą można by ewentualnie przemilczeć. Niestety nie da się przemilczeć nieprzypadkowej lokalizacji tablicy na konkretnym domu, wtedy Ewangelicko-Augsburskiej plebanii, a zwłaszcza pozornie niewinnego stwierdzenia: „w tym domu przebywał”.
Pomijając ponadczasowe tablice „w hołdzie”, w ten sposób upamiętnia się wyłącznie historycznie znaczące fakty w rodzaju. „W tym domu, w latach takich a takich ukrywał się, mieszkał i tworzył, był więziony. Albo: w dniu takim to a takim urodził się, zmarł, podpisał, zredagował, był aresztowany itp. itd. Faktom tym zawsze towarzyszy data (przykłady poniżej). Bo tablice to nie tylko pamięć, ale także obliczony na pokolenia, unikalnie inspirujący do poszerzenia wiedzy, historyczny przekaz. Mam więc nadzieję, że się Pan zgodzi, iż upamiętnianie „przebywania jako takiego w tym domu” nie dość, że nic nie wnosi to jeszcze marnuje cenną okazję historycznej edukacji.
Dlatego też, pozwolę sobie przypomnieć, że Piłsudski w maju 1899 r. przebywał nie tylko w domu pastora ale także w pobliskim kościele Ewangelicko-Augsburskiej i to w szczegółowo udokumentowanym celu.

1899 Nr.4 Łapy
Działo się w mieście Łomży dwunastego (dwudziestego czwartego) maja tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie dziesiątej rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków Tytusa Mikulskiego, dwudziestu jeden lat, technika, i Fryderyka Szymańskiego, lat trzydziestu sześciu, zakrystianina, obu zamieszkałych w Łomży, po dostatecznym przygotowaniu i pełnym wewnętrznym przekonaniu przeszedł z wyznania Rzymsko-Katolickiego na wyznanie Ewangelicko-Augsburskie w tutejszym Ewangelicko-Augsburskim kościele Józef Klemens Piłsudski lat trzydziestu [podkreślenie –m.k.] jeden, kawaler, zamieszkały w Łapach, urodzony w majątku Zułowie, syn szlachcica Józefa i zmarłej Marii z domu Billewicz małżonków Piłsudskich.
Przy tym uzupełnia się, że Józef Klemens Piłsudski tejże daty był konfirmowany, odbył spowiedź i przyjął komunię świętą. Akt ten ogłaszanemu i świadkom przeczytany przez nich i przez nas podpisany został.
Józef Klemens Piłsudski (po polsku)
Tytus Mikulski (po polsku)
Fridrich Szimanski (po rosyjsku)
Pastor G. Nikulski (po rosyjsku)

Tablicę upamiętniającą ten akt podpisano „społeczność łomżyńska”, mimo że większości łomżan, w tym zapewne i ofiarodawców, stanowią członkowie Kościoła Rzymskokatolickiego.
W tym momencie należy przypomnieć, że porzucenie wyznania Rzymsko-Katolickiego na rzecz Ewangelicko-Augsburskiego stanowi nie tylko jako grzech ciężki ale i przestępstwo. Według prawa kanonicznego jest to herezja, jedno z trzech (apostazja, herezja, schizma) najcięższych przestępstw przeciw Wierze i jedności Kościoła (De Delictus contra Religionem et Ecclesiae Unitatem) podlegających automatycznej ekskomunice (Can. 1364). Dlatego, niepoinformowanie w witrynie wzywającej do finansowego wsparcia o potencjalnie sprzecznym z sumieniem ofiarodawców celu upamiętnianego pobytu stanowi niedopuszczalne nadużycie społecznego zaufania.
Mam również nadzieję, że jeśli planował Pan uroczyste poświęcenia tej tablicy to wyłącznie przez ewangelickiego pastora. Dokonanie tego aktu przez katolickiego kapłana, nie mówiąc o biskupie, miałoby posmak skandalu i dałoby wdzięczny temat nieprzyjaznej Kościołowi części mediów.
Jeśli nie chce się czegoś upamiętniać, to należy to całkowicie pominąć. A jeśli się coś upamiętnia to trzeba to zrobić uczciwie i otwarcie. To co Pan proponuje kwalifikuje się jako „kłamanie prawdą”. Jest to szczególnie przewrotne, jako że zwarty tu element prawdy nie tylko nie umniejsza nieprawdy, ale ją uwiarygodnia. Mistrzostwo w tym względzie osiągnęli komuniści, z tym, że oni mogli to podeprzeć zasadą: „głupi przeoczy, mądry przemilczy a odważnego wsadzimy do więzienia”. Ponieważ zasada ta już dosyć dawno przestała w Polsce obowiązywać, przeto wnoszę o rezygnację z obecnie przewidywanej treści i lokalizacji tablicy na rzecz parametrów zgodnych z zarejestrowanym celem.

Z poważaniem,
Marek Kamiński
Fall Creek, Wisconsin USA
13 kwietnia 2015

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę