Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 01 lipca 2022 napisz DONOS@

Winny wybudowania drogi do domu

Główne zdjęcie
Sąd Okręgowy w Łomży

Sąd Okręgowy w Łomży wydał dziś wyrok skazując byłego burmistrza Białej Piskiej, oraz dwoje urzędników gminy, za podanie nieprawdy oraz doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości blisko pół miliona złotych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za te pieniądze w ramach programu SAPARD były burmistrz wybudował 3 km drogi, która jak się okazało w trakcie realizacji „skręciła” do jego własnego gospodarstwa. Drogę wybudowano w latach 2002-2003, sąd w Łomży sprawą zajmował się od października 2013 roku, a nim w piątek rano, 3 kwietnia 2015 roku, ogłosił wyrok przeprowadził 12 rozpraw – mówi sędzia Jan Leszczewski z Sądu Okręgowego w Łomży.

Akt oskarżenia w sprawie sporządziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na ławie oskarżonych Sadu Okręgowego w Łomży zasiedli Andrzej K. były burmistrz Białej Piskiej, oraz dwoje inspektorów urzędu gminy Beata S. i Ryszard T. Burmistrzowi prokuratura zarzuciła, że  doprowadził Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości 494 280 zł. Wnioskował o pomoc finansową w ramach programu SAPARD na budowę drogi o długości blisko 3 km., ale we wniosku podał nieprawdziwe dane dotyczące m.in. liczby gospodarstw domowych oraz nazw miejscowości, przez które miała przebiegać inwestycja. Poza tym zlecił wykonawcy budowę odcinka drogi, na który nie miał ani projektu technicznego, ani pozwolenia na budowę. W ten sposób przekroczył swoje uprawnienia i wpłynął na zwiększenie wartości swojego gospodarstwa, bo asfaltowa droga kończyła się właśnie przy tym gospodarstwie.
Sąd Okręgowy w Łomży uznając winę byłego burmistrza skazał go na 1 rok i 8 miesięcy wiezienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 4 tys zł grzywny. Dwoje inspektorów, którzy we wniosku do ARiMR podali nieprawdziwe dane dotyczące m.in. liczby gospodarstw domowych oraz nazw miejscowości, przez które miała przebiegać inwestycja, oraz natężenia ruchu sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz poi 3 tys zł grzywny. Wszystkich też obciążył opłatami i kosztami postępowania. Wyrok nie jest prawomocny.

Warto dodać, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żąda od gminy zwrotu przyznanych przed laty pieniędzy wraz z odsetkami.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę