środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Od początku roku wydano ponad 600 kart onkologicznych

Ponad 600 zielonych kart wydano w województwie podlaskim od wprowadzenia tzw. Szybkiej Terapii Onkologicznej. Ma ona skracać czas diagnostyki i leczenia pacjenta z nowotworami. Lekarze rodzinni założyli do tej pory około 120 kart onkologicznych, prawie 150 wydali lekarze z poradni specjalistycznych, a ponad 340 - szpitale (w tym przypadku zdecydowana większość dotyczy pacjentów, u których kontynuowane jest leczenie). Pakiet onkologiczny z powodzeniem został wprowadzony między innymi w szpitalu MSW w Białymstoku. Pod jego opieką w ciągu miesiąca znalazło się 70 pacjentów z zieloną kartą - mówi rzecznik placówki Artur Wnuk.

W największym w regionie Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku z zieloną kartą założoną przez lekarza rodzinnego zgłosiło się zaledwie pięciu pacjentów. W poradniach specjalistycznych szpitala natomiast nie wystawiono żadnej karty z powodów technicznych - mówi rzecznik USK Katarzyna Malinowska.

Krzysztof Druć z Podlaskiego Oddziału NFZ podkreśla, że najwcześniej za miesiąc będzie można podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, czy wprowadzenie pakietu onkologicznego spowodowało większą wykrywalność nowotworów.

Pakiet onkologiczny w Podlaskiem realizuje prawie 320 poradni specjalistycznych i 13 szpitali. Szybka Terapia Onkologiczna działa od początku stycznia. Kartę może wydać lekarz rodzinny lub specjalista.(rr/js)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0