Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska WKU rozpoczęła kwalifikację wojskową 2015

- Młodzież nasza jest zdrowa, nie ma przypadków uchylania się od stawiennictwa lub symulowania spraw zdrowotnych, ponieważ minęła już epoka przymusowego poboru do wojska – ocenia major Marek Dziemiańczuk, szef rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Łomży, która od 2. lutego do 10. kwietnia przeprowadzi kwalifikację wojskową chłopców, głównie z rocznika 1996, mieszkających w miastach i powiatach: Łomża, Kolno i Grajewo oraz Zambrów, gdzie powiatowa komisja lekarska z przedstawicielem komendanta WKU rozpoczęła pracę jako pierwsza. - Wyraźny jest ciąg młodzieży do służb mundurowych, gdyż dają one gwarancję stabilnej pracy i dobrej płacy.

Wezwanie na komisję, ustalającą kategorie wojskowe, otrzymają też mężczyźni urodzeni w latach 1991 - 95, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, podobnie jak ich rówieśniczki, mające kwalifikacje przydatne w wojsku, oraz kobiety, kończące w tym roku naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych i na kierunkach psychologicznych. Na kwalifikację mogą bez wezwania zgłosić się osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kategoria A - przepustka do służb mundurowych
WKU w Łomży spodziewa się zarejestrować łącznie z powyższych miast i powiatów około 2 400 chłopców, o 100 mniej niż przed rokiem. - Kwalifikacja wojskowa polega na określeniu zdolności do służby wojskowej, założeniu ewidencji i wydaniu dokumentów, w tym książeczki wojskowej – tłumaczy major Marek Dziemiańczuk (lat 56). - Każdy, kto dostał wezwanie, ma obowiązek zgłosić się z dowodem tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), z dokumentem, potwierdzającym poziom wykształcenia, pobieranie nauki lub posiadane kwalifikacje zawodowe. Trzeba mieć również zdjęcie twarzy 3 na 4 cm, bez nakrycia głowy. Spotkanie chłopaka z PKL pod przewodnictwem lekarza zajmie od czterech do sześciu godzin. Komisja w Zambrowie działa od 2. do 20. lutego; w Łomży dla mieszkańców powiatu od 10. lutego do 10. marca; w Kolnie od 23. lutego do 11. marca; w Łomży dla mieszkańców miasta od 12. marca do 10. kwietnia; w Grajewie od 16. marca do 10. kwietnia. Widać zazębianie się terminów z tego powodu, że są dwie komisje.
Na spotkanie z PKL trzeba się wyszorować od stóp do głów: kandydaci zostaną zmierzeni, zważeni, zostanie sprawdzona ostrość wzroku i stan skóry, czy nie jest chora, czy nie ma blizn po wyrostku, wyciętej nerce czy operacji płuca, oraz stwierdzone będzie ewentualne płaskostopie. Zależnie od wyników badania, kandydaci otrzymają kategorię: A – zdrowy jak ryba; B – czasowo niezdolny do służby, na przykład, przez rok; D – niezdolny być żołnierzem w czas pokoju i E – niezdolny trwale. - Około 90 procent chłopców uzyskuje kategorię zdrowotną A, zaś tylko dwa procent kategorię E – dodaje major. - Lekarz ocenia stan zdrowia kandydata ze słów i na podstawie dokumentów, dlatego niektórzy kierowani są na komisję lekarską. To kategoria A jest przepustką do służb mundurowych. Nadanie kategorii jest ostateczne i w czasie pokoju nie jest zmieniane. Chyba że nastąpi wypadek...

Co piąty kandydat może interesować się mundurem
Oprócz czynności ewidencyjnych i lekarskich, kandydaci będą mogli słuchać pogadanki na temat ochotniczych form służby wojskowej: zawodowej, kandydackiej w szkołach i uczelniach WP oraz przygotowawczej, trwającej cztery miesiące w korpusie służby przygotowawczej. Jest to warunek ubiegania się o pracę żołnierza zawodowego. Według szacunków majora Dziemiańczuka, około 20 procent chłopców po komisji wykaże zainteresowanie propozycjami z pogadanki i filmu, zgłaszając się osobiście lub dzwoniąc do WKU przy ulicy Polowej w Łomży. - W czasie kwalifikacji panuje atmosfera prawie rodzinna – podkreśla z uśmiechem major, służący w Wojski Polskim od 35 lat. - Po tych czterech do sześciu godzin powiatowej komisji lekarskiej średnio trzydziestu kandydatów otrzymuje orzeczenie lekarskie i książeczkę wojskową. Ja wpisuję kategorię zdrowia, najczęściej A.        
Ministerstwo Obrony Narodowej podaje na swojej stronie internetowej, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 270 tysięcy osób i będzie prowadzona od 2. lutego do 30. kwietnia 2015, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i obrony narodowej z 6 listopada 2014 r.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę