piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

Wybiją wszystkie dziki?

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu złoży wniosek o depopulację, czyli wybicie wszystkich dzików w województwie podlaskim. Taka deklaracja ministra padła po jego spotkaniu w Białymstoku z rolnikami. Podlaskie to jedyne województwo w którym notuje się przypadku wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. W niedzielę zidentyfikowano kolejny taki przypadek – w gospodarstwie rolnym pod Sokółką.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z rolnikami w Urzędzie Wojewódzkim minister Sawicki powtórzył, że złoży wniosek o depopulację dzika, bo nie wystarczają dotychczasowe działania podjęte w związku z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń.
- Czy będzie to zabieg skuteczny, nie jestem w tej chwili w stanie jako rolnik odpowiedzieć, ale z pewnością będą się w tej sprawie wypowiadali specjaliści i od ochrony zwierząt i od weterynarii – mówił dziennikarzom minister rolnictwa.

W trakcie spotkania z rolnikami minister powiedział też, że jest szansa, iż rolnicy producenci mleka, którzy przekroczą indywidualne limity produkcji i będą musieli płacić z tego tytułu kary kary „będą je mieli rozkładane na raty”. Mówił, że chodzi o rozłożenie należności na 3-5 lat, przy czym zakłady przetwórcze, za pośrednictwem których ściągane są kary z rolników miałby zapłacić je jednorazowo, z kredytów.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0