środa, 21 marca 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Antykorupcyjne szkolenie dla samorzadowców

Ta sprawa dotyczy zarówno debiutantów, jak i doświadczonych samorządowców. Ustawa antykorupcyjna zabrania łączenia mandatów prezydenta, burmistrza, wójta czy radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zdarza się jednak, że ci nie w porę rezygnują z takiej aktywności i po kontroli CBA tracą stanowiska. By unikać takich sytuacji, Podlaski Urząd Wojewódzki przeprowadził szkolenie dla samorządowców. Temat budzi spore zainteresowanie, bo konsekwencje niedopatrzenia są poważne. W przypadku naruszenia przepisów, samorządowiec traci mandat – mówi dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Urzędzie Wojewódzkim Aneta Kuberska.

W szkoleniu wzięło udział ponad 100 włodarzy. Wielu z nich skarży się na nieżyciowość przepisów, choć są też i tacy dla których nie stanowią one większego problemu. Zdaniem wójta gminy Nowe Piekuty Marka Kaczyńskiego - chodzi przede wszystkim o przejrzystość działań, by nie narazić się na posądzenia o stronniczość.

W poprzedniej kadencji naruszenie ustawy antykorupcyjnej dotyczyło kilku osób. Zgodnie z przepisami nowi samorządowcy mają trzy miesiące od zaprzysiężenia na rezygnację z mandatu lub działalności gospodarczej.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0