sobota, 24 marca 2018 napisz DONOS@

Pierwsze ciągle najlepsze

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w Łomży i drugim w województwie według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015, który po raz siedemnasty został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Liceum na Bernatowicza choć spadło na 88. miejsce w zestawieniu to jednak jest jedyną naszą szkołą, która znalazła się w pierwszej setce najlepszych LO w Polsce. Drugie liceum z Łomży sklasyfikowane zostało dopiero na 371 miejscu.

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Adresatami rankingu są przede wszystkim uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

I LO w Łomży, które od lat w rankingu „Perspektyw” ma wysoką pozycję i uznawane jest za „złotą szkołę” w tym roku sklasyfikowane zostało na 88. miejscu wśród polskich  i na 2. wśród liceów ogólnokształcących w województwie podlaskim. W przypadku zestawienia ogólnopolskiego to spadek o kilkanaście pozycji. Przed rokiem liceum było na 71 miejscu w Polsce, a dwa lata temu na 39. Spadek to wynik przede wszystkim „podrankingu” maturalnego. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki znalazło się w nim bowiem dopiero na 125 miejscu, podczas gdy rok wcześniej było na 71 pozycji. Ta sama szkoła świetnie natomiast wypadła w podrankingu  szkół olimpijskich awansując z 83 pozycji przed rokiem na 27 miejsce wśród najlepszych polskich liceów.

Oto jak wypadają szkoły z Łomży i regionu w zestawieniu najlepszych szkół w Polsce

Ranking Liceów 2015:  
I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łomży – 2. miejsce w województwie i 88. w Polsce
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie – 10. miejsce w województwie i 249. w Polsce
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży – 14. miejsce w województwie i 371. w Polsce
LO im. Króla Kazimierza Jagiellończyka Wysokie Maz. - 16. miejsce w województwie i 425. w Polsce

Ranking Techników 2015:
Technikum nr 5 w ZSMiO nr 5 im. Marsz. J. Piłsudskiego Łomża - 4. miejsce w województwie i 110. w Polsce
Technikum nr 6 w ZSEiO nr 6 Łomża - 9. miejsce w województwie i 212. w Polsce

Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0