Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Magiczny świat grafiki

Główne zdjęcie
Prof. Krzysztof Wawrzyniak i Karolina Skłodowska

Wystawę grafiki profesora Krzysztofa Wawrzyniaka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. „Terytoria wyodrębnione II. Grafiki z lat 1983-2014” to swoiste podsumowanie dotychczasowego dorobku jednego z najbardziej cenionych w kraju i za granicą grafików. – Te prace kojarzą mi się z dobrą poezją – ocenia Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Jest tutaj estetyzm, finezja, jest niedopowiedzenie, wieloznaczność i pewna nieuchwytność, której sami musimy się w tych pracach dopatrzyć!

Prof. Krzysztof Wawrzyniak
Prof. Krzysztof Wawrzyniak
Paweł Kwiatkowski, prof. Sławomir Ćwiek i prof. Krzysztof Wawrzyniak i Karolina Skłodowska
Paweł Kwiatkowski, prof. Sławomir Ćwiek i prof. Krzysztof Wawrzyniak i Karolina Skłodowska


Wystawa indywidualna prof. Krzysztofa Wawrzyniaka w Łomży pewnie nie doszłaby do skutku, gdyby nie powodzenie ubiegłorocznej zbiorowej prezentacji grafiki artystycznej 
Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Galerii Sztuki Współczesnej, również z jego udziałem. 
– Nie zastanawiałem się zbyt długo nad przyjęciem propozycji tej wystawy, bo na wystawie zbiorowej zobaczyłem, że publiczność waszego miasta jest niezwykle otwarta i ciekawa tego, co robimy jako graficy – podkreśla Krzysztof Wawrzyniak.
Znany z wszechstronnej działalności w zakresie rysunku i grafiki, w tym ilustracyjnej, książkowej i artystycznej, artysta przedstawił łomżyńskiej publiczności wybór swych prac graficznych – linorytów większego formatu z niemal 40 lat swej twórczej aktywności. 
– Ta wystawa obejmuje kilka dekad, ale nie ma charakteru wystawy retrospekcyjnej, chociaż tytuł znamionuje wystawę przekrojową – wyjaśnia Krzysztof Wawrzyniak. – Prezentuje ona tylko niektóre aspekty mojej działalności graficznej, bo to wybór pewnych cykli z mojej twórczości.
Czarno-białe prace Krzysztofa Wawrzyniaka zachwycają subtelnością formy, finezyjnymi 
zabiegami polegającymi na stopniowym przekształcaniu elementów składających się na grafiki oraz rozjaśniającymi całkowitą czerń świetlnymi refleksami. Wiele zaprezentowanych na wystawie prac daje też możliwość indywidualnej interpretacji przez oglądających, zarówno z powodu ich wieloznaczności, jak też zawartego w nich ogromnego ładunku emocjonalnego.
– Krzysztof Wawrzyniak to artysta o niezwykłej wrażliwości wizualnej, a jego prace odznaczają się mistrzostwem warsztatowym – ocenia Karolina Skłodowska. – W pierwszej chwili kiedy oglądamy te prace widzimy kontrasty, biel i czerń charakterystyczną dla tradycyjnego linorytu. Ale kiedy przyjrzymy się bliżej nie widzimy już abstrakcyjnej oschłości, bo artysta korzysta z zasobów świata geometrii, kaligrafii oraz różnych znaków i symboli, ale przede wszystkim z własnej wyobraźni i to ona powoduje, że te prace są tak nasiąknięte emocjami.


Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę