niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Bez pracy

6025 osób – tylu bezrobotnych wskazywały rejestry w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży na koniec listopada 2014. To o ponad sto osób więcej niż miesiąc temu. W sumie przez cały listopad do łomżyńskiego zatrudniaka zgłosiło się 630 osób. Pond pół tysiąca z nich to osoby, które jako bezrobotne rejestrowały się po raz kolejny. Z danych PUP Łomża wynika, że tylko 10% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasiłku.

Na początku roku w łomżyńskim PUP zarejestrowanych było około 7 tysięcy bezrobotnych. Do lipca sukcesywnie ta liczba spadała schodząc na koniec tego miesiąca do 5799.  Później bezrobocie zaczęło znowu rosnąć. Pracownicy Urzędu podkreślają, że największych wzrostów spodziewają się tradycyjnie w grudniu i styczniu, gdy ponownie jako bezrobotne będą rejestrowały się osoby kończące  okres subsydiowanego zatrudnienia. Już w listopadzie do rejestrów powróciły np. 93 osoby, które zakończyły staże u pracodawców.  
W sumie na 630 rejestrujących się osób 512 robiło to po raz kolejny, a 118 osób po raz pierwszy. W listopadzie z rejestrów bezrobotnych wykreślono 513 mieszkańców, przy czym tylko 285 z racji podjęcia pracy – dla 70 z nich to praca dotowana środkami publicznymi.

Mimo wzrostu liczby bezrobotnych – stopa bezrobocia – nieoczekiwanie w mieście Łomży spadła do 15%. Ten wskaźnik ma związek ze „zmienną” liczbą czynnych zawodowo ogółem podawaną przez GUS.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0