wtorek, 20 marca 2018 napisz DONOS@

Cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Będzie trwała do niedzieli do godziny 21.00 czyli do zamknięcia lokali wyborczych. Zabroniona jest jakakolwiek agitacja także w internecie.

Cisza wyborcza ma związek z II turą wyborów samorządowych. W Łomży, ale także w kilku pobliskich gminach mieszkańcy będą wybierać prezydenta, burmistrzów i wójtów. W trakcie ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie.
- Wypowiadanie się w internecie w czasie ciszy wyborczej o kandydatach i komitetach wyborczych jest rodzajem agitacji wyborczej. Takie działanie może być przedmiotem postępowania karnego - – mówił w TVN24 szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.
A naruszanie ciszy wyborczej w internecie jest równoważne z np. wywieszeniem plakatu wyborczego na ulicy. Kara za naruszenie ciszy to grzywna od 20 zł do 5 tys. zł. Jeśli ktoś uważa, że złamano ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0