niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Będzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej?

Pomysł likwidacji straży miejskiej w Łomży jest jednym z punktów wyborczych kandydatów na radnych Kongresu Nowej Prawicy. Na kilka dni przed wyborami ci sami ludzie podjęli oficjalną inicjatywę zorganizowania referendum w tej sprawie. 28 października do ratusza złożono wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Łomży. 4 listopada formalnie na niego odpowiedział prezydent Mieczysław Czerniawski wskazując, że liczba mieszkańców Łomży uprawnionych do głosowania wynosi 49 623. Aby doszło do referendum wniosek o jego przeprowadzenie w ciągu dwóch miesięcy musi podpisać co najmniej 4963 łomżan.

Likwidacje straży miejskiej KNP zapisał w pierwszym punkcie swojego „dekalogu dla Łomży”.
„Straż miejska w swoich założeniach miała zajmować się pilnowaniem porządku i dbaniem o bezpieczeństwo obywateli. W założeniach tych jest nieefektywna, a zamiast tego wykorzystywana jest, jako narzędzie do generowania wpływów budżetowych. Budzi to wiele kontrowersji. Dostrzegamy głosy mieszkańców wzywające do likwidacji tej formacji i uważamy, że należy tych głosów wysłuchać. Sprzęt, jakim dysponuje straż miejska należy przekazać policji by mógł faktycznie służyć poprawie bezpieczeństwa.”
- Niezależnie od wyniku niedzielnych wyborów samorządowych, już w poniedziałek 17 listopada, rozpoczynamy akcję zbierania 5 tysięcy podpisów koniecznych do przeprowadzenia referendum – mówi Marcin Grodzki  pełnomocnik Inicjatora Referendum.
Organizatorzy referendum mają 60 dni na zebranie podpisów mieszkańców danej społeczności lokalnej, którzy popierają konkretną inicjatywę. Aby referendum doszło do skutku na listach podpisać musi minimum 10% mieszkańców danej jednostki terytorialnej. W przypadku Łomży potrzebne jest 5 tysięcy podpisów.
- Zapraszamy wszystkich do wsparcia inicjatywy jak i aktywnej pomocy w zbieraniu podpisów. Wspólnie zdecydujmy o przyszłości Straży Miejskiej w Naszym Mieście – apeluje pełnomocnik Inicjatora Referendum. - Wszelkie pytania i sugestie prosimy kierować pod adres zdecyduj@gmail.com


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0