sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Gmina Zbójna inna niż wszystkie

Gmina Zbójna to jedyna gmina w powiecie łomżyńskim i jedna z trzech na terenie dawnego województwa łomżyńskiego w której obecnie urzędujący wójt nie ma konkurencji. Dodatkowo to też jedyna gmina w powiecie w której są okręgi w których zgłoszono po jednym kandydacie na radnego. O ile w okręgach tych wyborów na radnych już nie będzie, a mandaty i tak obejmą kandydaci, to wybory na wójta mimo że jest jeden kandydat będą musiały się odbyć. - Kandydat musi zdobyć poparcie minimum połowy wyborców, a jeśli tego nie osiągnie wójta wybierze nowa Rada Gminy – tłumaczy Jerzy Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zenon Białobrzeski wójt Zbójnej
Zenon Białobrzeski wójt Zbójnej

W Zbójnej jako kandydat na wójta gminy zarejestrowany został jedynie 63-letni Zenon Białobrzeski z PSL-u. To obecny wójt Zbójnej. Gminą zaczął rządzić jeszcze zanim w Polsce utworzono samorządy. Odkąd mieszkańcy sami wybierają sobie wójta kilku śmiałków próbowało wygrać z Białobrzeskim, ale ta sztuka nigdy się nie udał. Tylko w 2002 roku w Zbójnej musiała być przeprowadzana druga tura wyborów. W kolejnych wyborach w 2006 i 2010 roku, choć wójt Białobrzeski miał dwóch konkurentów wygrywał w pierwszej turze zdobywając odpowiednio ponad 56% i 53% poparcia mieszkańców. W wyborach, które będą odbywały się w przyszłą niedzielę, Zenon Białobrzeski nie ma w Zbójnej żadnego konkurenta, ale i tak musi poddać się ocenie wyborców. Zgodnie z Kodeksem wyborczym jeśli w gminie o stanowisko wójta ubiega się tylko jeden kandydat, w takiej sytuacji głosowanie przypomina referendum. Mieszkańcy stawiają znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” albo „NIE” przy nazwisku jedynego kandydata.
- Jeśli więcej głosów będzie na „NIE” wtedy wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym - tłumaczy Jerzy Dołęgowski z KBW.
Identyczna sytuacja jak w Zbójnje jest jeszcze w Wąsoszu i w Wysokiem Mazowieckiem. W Wasoszu jedynym kandydatem na wójta jest Czesław Ołdakowski, a w Wysokiem Krzysztof Krajewski.
Zupełnie inaczej wygada sytuacja w przypadku wyborów na radnych gminy. W okręgach w których  zgłoszono tylko jednego kandydata wyborów się nie przeprowadza.
- Gminna Komisja Wyborcza podejmuje uchwałę, że mandat obejmuje zgłoszony kandydat – informuje Dołęgowski.
W Zbójnej na 15 okręgów wyborczych taka sytuacja nastąpiła w cztery. W powiecie łomżyńskim to jedyny taki przypadek. W regionie najwięcej takich gmin z okresami, w których nie będzie wyborów radnych jest w powiecie wysokomazowieckim, ale w żadnej z nich nie ma ich aż tyle ile jest w gminie Zbójna. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0