piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

PiS przejmie władzę w województwie?

Prawa i Sprawiedliwość po listopadowych wyborach samorządowych w sejmiku województwa podlaskiego będzie rządziło samodzielnie – wynika z szacunków ekspertów. Dr Tomasz Jurkiewicz i dr hab. Norbert Maliszewski przygotowali dla serwisu tajnikipolityki.pl symulację wyników wyborów. W dwóch prezentowanych wariantach wyliczeń PiS ma większość, a w żadnym mandatów nie zdobywa SLD.

Podział mandatów w sejmiku województwa podlaskiego według dwóch wariantów dla których naukowcy przygotowali symulację
Podział mandatów w sejmiku województwa podlaskiego według dwóch wariantów dla których naukowcy przygotowali symulację

W pierwszym wariancie symulację przeprowadzono na bazie średnich wyników z siedmiu sondaży (m.in. TNS Polska, CBOS, IBRiS, MB) do parlamentu z ostatniego miesiąca (średnia PO 32,6%; PiS 30,4%; SLD 8,3%; PSL 5,6%; KNP JKM 5,1%) i przy założeniu struktury oddawanych na komitety wyborcze głosów w poszczególnych okręgach wyborczych takiej jak w poprzednich wyborach samorządowych i ostatnich wyborach do Europarlamentu oszacowano, jak w przybliżeniu kształtowałby się podział mandatów do sejmików wojewódzkich. 
Z wyliczeń naukowców wynika, że w województwie podlaskim 30 miejsc w sejmiku podzielą między siebie trzy partie. Najwięcej - 17 miejsc – a więc większość pozwalającą samodzielnie rządzić, ma mieć PiS, 11 miejsc przypada PO, a pozostałe 2 PSL.
W drugim wariancie, przy analogicznie oszacowanych wynikach na bazie średniej z dwóch ostatnich sondaży IBRiS i CBOS do sejmików (średnia PO 28,5%; PiS 27%; SLD 8%; PSL 8,5%; KNP 3,5%), w podlaskim podział mandatów byłby następujący PiS - 16, PO – 10, PSL – 4. 

zobacz: tajnikipolityki.pl

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0