niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Samorządy Przyjazne Organizacjom Pozarządowym

Urząd Gminy Grajewo wśród gmin wiejskich zwyciężył w konkursie na Samorząd Przyjazny Organizacjom Pozarządowym. Konkurs zorganizował wojewoda podlaski Maciej Żywno wraz z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Podlaską Siecią Pozarządową. Ma on promować samorządy, które wyróżniają się we współpracy z organizacjami pozarządowymi, wspierają organizacje pozarządowe oraz upowszechniają dobre praktyki w zakresie takiej współpracy.

fot. PUW Białystok
fot. PUW Białystok

W organizowanych po raz pierwszy konkursie wpłynęło 15 zgłoszeń od samorządów z województwa podlaskiego. Wśród nich były małe gminy, ale i największe miasta. Wszystkie one mają wyznaczoną osobę, która pełni rolę pełnomocnika ds. Organizacji Pozarządowych, funkcjonuje u nich roczny program współpracy organizacjami pozarządowymi, a na ich stronie internetowej znajduje się zakładka dotycząca NGO. Wybierając te najlepsze kapituła konkursu brała pod uwagę współpracę finansową i poza finansową, dobro wspólne, innowacyjność, przejrzystość i czytelność procedur.  
- Samorządy, które wzięły udział w konkursie wiedzą, że organizacje pozarządowe to nie tylko element krajobrazu gminy, czy miasta. To niezbędny składnik życia publicznego, życia obywatelskiego – podkreślił wojewoda Maciej Żywno. 
Poza Urzędem Gminy Grajewo, najlepszymi we współpracy z organizacjami pozarządowymi okazały się Urząd Miejski w Sokółce w kategorii gmin wiejsko- miejskich o Urząd Miejski w Suwałkach w kategorii powiatów i miast na prawach powiatu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0