poniedziałek, 19 marca 2018 napisz DONOS@

Mleczne kary oficjalnie przyznane

Polscy rolnicy będą musieli zapłacić ponad 46 mln euro za przekroczenie w zeszłym roku unijnego limitu produkcji mleka - poinformowano w komunikacie Komisji Europejskiej. Poza Polską kwoty mleczne przekroczyły też Niemcy, Holandia, Dania, Austria, Irlandia, Cypr i Luksemburg. Nadprodukcja mleka wyniosła łącznie ponad 1,46 mln ton, co wiążę z karami na sumę 409 mln euro. Najwięcej będą musieli zapłacić rolnicy niemieccy - 163 mln euro i holenderscy - 133 mln euro.

System kwot mlecznych ma regulować rynek mleka w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Każde z państw członkowskich ma przypisaną określoną ilość mleka, jaką może wyprodukować. Na poziomie krajowym kwoty te są dystrybuowane między producentów. Jeśli dochodzi do przekroczenia limitów, to właśnie oni są zobowiązani do płacenia kary proporcjonalnie do ich wkładu.
Polska zakończyła ubiegły rok rozliczeniowy kwot, który trwał od początku kwietnia 2013 roku do 1 marca tego roku, nadwyżką wynoszącą 1,7 proc. przyznanych limitów. W konsekwencji nasi producenci będą musieli zapłacić 46,4 mln euro kary, co w przeliczeniu wynosi 27,83 euro za 100 kilogramów mleka wyprodukowanych ponad limit.
To drugi z rzędu rok w którym polscy rolnicy muszą płacić karę za nadprodukcję mleka. Poprzednim razem przekroczenie i kara były symboliczne – Polska przekroczyła kwotę mleczną o 0,2 proc, czego konsekwencją była kara rzędu 4 mln euro.
Zdecydowanie gorzej zapowiada się obecny, ostatni już rok kwotowy. Agencja Rynku Rolnego szacuje, że jeśli obecna tendencja produkcji mleka utrzyma się dłużej Polska przekroczy limit mleka o ponad 8 procent, co będzie oznaczało odpowiednio wyższe kary dal polskich rolników.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0