czwartek, 22 marca 2018 napisz DONOS@

Tanie odblaski mogą uratować życie

Od początku września na terenie województwa podlaskiego 4 pieszych zginęło a 8 kolejnych zostało rannych – informują policjanci ostrzegając pieszych i kierowców. - Początek jesieni, zmiana aury i szybciej zapadający zmrok powodują pogorszenie się warunków drogowych. Ograniczona widoczność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych i rowerzystów, którzy nie tylko ze względu na obowiązek prawny, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa powinni używać elementów odblaskowych.

fot. KWP Białystok
fot. KWP Białystok

Ciągle zdarzają się piesi poruszających się nocą po nieoświetlonej jezdni w ciemnych ubraniach i bez żadnych elementów odblaskowych. Policja przypomina, że od 31 sierpnia znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu. 
- Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować – podaje Andrzej Baranowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji. - Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec taką osobę z dużej odległości i ominąć ją. 
Policja przypomina również rowerzystom, że ich jednoślady powinny być wyposażone w oświetlenie w postaci czerwonego światła odblaskowego z tyłu, a w przypadku jazdy w warunkach ograniczonej widoczności także, w światła pozycyjne z przodu i z tyłu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0