poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Chcą położyć rolników na kolana?

- Sieci naciskają na mleczarnie, aby obniżały ceny dla rolników - powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Krzysztof Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej OSM Piątnica oraz wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka dodając, że takie maile co miesiąc otrzymuje np. OSM Piątnica. Jego zdaniem sieci handlowe wykorzystują, to że przetwórcy mleka w Polsce nie są zrzeszeni i konkurują między sobą takimi samymi produktami. - Jeżeli tego nie zrobimy w najbliższym czasie to dyskonty i supermarkety położą nas na kolana – mówi Krzysztof Banach.

Krowa mleczna
Krowa mleczna

W ocenie jednego z największych producentów mleka w regionie dużym zagrożeniem dla rolników, poza spadkiem cen surowców, są także kary naliczane największym za przekroczenie produkcji mleka. Jak przekonuje Banach oni nie produkują dla wielkości, lecz po to aby spłacać wielkie kredyty, które zaciągnęli na rozwój swoich gospodarstw.
- Rok temu o tej porze myśleliśmy, że cena mleka dojdzie do 2 złotych i wszyscy szli tym pędem – mówił w wywiadzie dla serwisu portalspożywczy.pl  Krzysztof Banach, dodając, że rolnicy kupowali nowe maszyny, nowe udojownie i stawiali nowe obory. - I to jest największym problemem. Nie produkują dla wielkości. Produkują tylko po to, aby się utrzymać, aby nie oddać gospodarstwa komornikom, aby banki nie zabrały.
W jego ocenie już dziś płacona kara za przekroczenie limitów mlecznych w poprzednim roku kowtowym, w wysokości 29 groszy za litr „jest potężna”, a spodziewana kara za obecny rok może wynieść nawet 80 groszy. 
- To jest kapitulacja i do tego my Federacja i polscy producenci mleka nie dopuścimy – podkreśla Banach.

zobacz: Sieci naciskają na mleczarnie w sprawie cen mleka - www.portalspozywczy.pl

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0