piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

Raginis w Wiźnie

Od kilku dni osoby jadące przez Wiznę widzą postać Władysława Raginisa – bohaterskiego dowódcy obrony Wizny z września 1939 roku. Mural z jego podobizną tuż przy drodze nr 64 Łomża – Białystok, w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą śmierci majora zrealizowało Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Projekt muralu opracował Wojciech Woźniak, na podstawie zdjęcia Władysława Raginisa z 1938 r., a jego wykonawcami byli Wojciech Woźniak i Klaudia Szalecka, studenci ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Na zdjęciu znalazł się napis: „Ś.p. Kapitan Wojsk Polskich Raginis poległ na polu chwały za świętą sprawę jako wielki Bohater, Żołnierz, Patrjota, Rycerz o wielce szlachetnym charakterze. Zamarło ciało Jego, ale Duch i Cień żyć będzie  w historii i u okolicznej ludności po wieczne czasy.”
To słowa jakimi miejscowy drogomistrz Józef Wiśniowski poinformował w 1942 r.  Marię Reginis o śmierci jej brata, Władysława Raginisa.  
- Słowa okazały się prorocze i ponadczasowe: kapitan (major) Raginis ma dziś swoje, należne, miejsce w historii Polski, żyje i żyć będzie po wieczne czasy w naszej pamięci – podkreśla Dariusz Szymanowski, który zainicjował akcję malowania patriotycznych murali w Wiźnie. Ten z majora Raginisa jest już czwartym takim obrazem. Fundatorem muralu jest Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0