środa, 21 marca 2018 napisz DONOS@

Od poniedziałku wszyscy z odblaskiem

Zmieniają się przepisów dotyczące obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Dotychczas przepisy nakazywały ich używanie poza terenem zabudowanym dzieciom do 15 roku życia, a od poniedziałku 1 września takie elementy odblaskowe muszą mieć wszyscy piesi poruszający się poza terenem zabudowanym. Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. W 2013 roku zaistniało 187 wypadków z udziałem pieszych, z czego 65 pieszych było sprawcami tych zdarzeń. W wyniku tych wypadków zginęły 23 osoby a 44 zostały ranne.

Statystyki policji w województwie podlaskim wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i że to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. 
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierujący jest w stanie zauważyć taka osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje już szansy na reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci zwracają się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,
  • przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zaważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję.

Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni zachować maksimum ostrożności:

  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
  • nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej,
  • jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

 

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0