poniedziałek, 19 marca 2018 napisz DONOS@

Budżet obywatelski Łomży 2015 zaraz wystartuje

Chcesz aby miejscy urzędnicy zrealizowali Twój pomysł na lepsze życie w mieście? Teraz możesz zapytać czy jego realizacja jest realna. Przed drugą edycją łomżyńskiego budżetu obywatelskiego miejscy urzędnicy rozpoczęli dyżury w trakcie których nie tylko udzielą instrukcji, jak prawidłowo wypełnić formularz i kosztorys zadania, ale ale także czy wymyślone przez Ciebie zadnia jest możliwe do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego w Łomży można wydać na inwestycje – budowę lub modernizację infrastruktury miejskiej. Teoretycznie pomysły na wykorzystanie tych pieniędzy może zgłaszać każdy, kto skończył 16 lat, ale praktycznie trzeba poruszać się w wyznaczonych przez władze miasta ramach. I nie chodzi tylko o formularze na jakich pomysły można zgłaszać, ale pewne ograniczenia dotyczą także materii. I właśnie w tym wszystkim maja pomóc miejscy urzędnicy, którzy w ramach dyżurów nie tylko udzielą instrukcji, jak prawidłowo wypełnić formularz i kosztorys zadani, ale odpowiedzą też na pytanie, czy proponowana inwestycja realizowana będzie na majątku miejskim – co jest wymogiem podstawowym; czy mieści się w katalogu zadań samorządu – warunek ten też musi być spełniony; i czy nie przekracza kwoty 150 tys. zł przewidzianej na jedną inwestycję, która miałaby zostać zrealizowana w przyszłym roku. 
Zgodnie z zapowiedziami ratusza zgłaszanie pomysłów do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Łomży i ich wybór ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Harmonogram przewiduje że jeszcze w wakacje będzie można zgłaszać zadania, we wrześniu ma odbyć się głosowanie mieszkańców, a już 30 września mamy poznać wyniki. 

W sumie cały budżet obywatelski Łomży 2015 roku, zgodnie z ostatnimi zapowiedzieli prezydenta, miałby wynieść 1 mln zł – czyli jakieś 0,3% budżetu miasta – choć ostateczna decyzja w tej kwestii należy nie do prezydenta, ale do miejskich radnych. 
Wiadomo na pewno, że kwota zostanie rozdzielona po 30 procent na strefy: Południe, Centrum i Łomżyca, a pozostałe 10 proc. ma rozdzielić Zespół Koordynujący, zachowując kolejność wynikającą z głosowania mieszkańców. 

Dyżury urzędników odbywają się w godz. od 13:30 do 15:30 w pokojach: 216 (Inwestycje - tel. 86 215 68 05) i 211 (Nieruchomości - tel. 86 215 68 24) Urzędu Miejskiego przy ul. Stary Rynek 14 w Łomży.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0