piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

Chorych dzików coraz więcej

Kolejne dwa przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików wykryto w województwie podlaskim - poinformował w piątek w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii. To już 10 i 11 od początku roku potwierdzony przypadek tej choroby u martwych dzików znajdowanych niedaleko granicy z Białorusią.

Zwłoki dzika (dziesiąty przypadek ASF) znaleziono w dniu 29 lipca 2014 r. w lesie, w pobliżu drogi Gródek – Wiejki w kierunku wsi Podozierany (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko- białoruskiej.
Od padłego dzika pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki z dnia 31 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Zwłoki dzika (jedenasty przypadek ASF) znaleziono w lesie, przy drodze gminnej w okolicy wsi Jałówka, gmina Michałowo (powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości ok. 3 km od granicy polsko-białoruskiej. 
Od padłego dzika pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wynik z dnia 31 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 10. i 11. przypadek zlokalizowane są w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

161121091207.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0