poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Trzyletni zakaz hodowli świń - konsekwenca ASF

Wszystkie świnie żyjące w promieniu 3 km od gospodarstwa, w którym wykryto występowanie wirusa ASF u świń jeszcze dziś zostaną zabite i zutylizowane. W ciągu kilku najbliższych dni zostaną wybite wszystkie świnie hodowane w gospodarstwach w promieniu do 10 km. Przez kolejne trzy lata na tym terenie nie będzie można prowadzić takich hodowli – to skutki potwierdzenia wystąpienia ogniska choroby w miejscowości Zielona w gminie Gródek pod Białymstokiem.

Minister Rolnictwa Marek Sawicki zapewnił, że rolnicy nie będą ponosili z tego tytułu strat finansowych, bo dostaną odszkodowania, zgodne z aktualną ceną rynkową żywca. 
„Przewidujemy także rekompensaty za zaniechanie produkcji w okresie trzyletnim” -  powiedział w radiowej jedynce minister Sawicki. 

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, oraz jedno ognisko w małym gospodarstwie hodowlanym. 

Specjaliści podkreślają, że ASF jest śmiertelny dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźny dla ludzi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0