poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Powróciła...

Rok trwały prace konserwatorskie przy metalowej secesyjnej kaplicy z zabytkowego cmentarza przy ul. Kopernika. Zbudowana na początku wieku XX, prawdopodobnie ok. 1910 roku, kaplica rok temu została zabrana do podwarszawskiej pracowni konserwacji zabytków metalowych Stefana Wiśniewskiego, a w czwartkowy poranek powróciła do Łomży i stanęła... na nowym miejscu - nieopodal bramy zachodniej cmentarza. Jak podkreślają eksperci to był już ostatni dzwonek na jej ratowanie. Według opinii specjalisty od konserwacji zabytków, Janusza Mroza z Warszawy, za 3-4 lata po tym jednym z najwspanialszych zabytków z łomżyńskiej nekropolii nie pozostałby nawet ślad.

(fot. UM Łomża)
(fot. UM Łomża)
(fot. UM Łomża)
(fot. UM Łomża)
Stefan Wiśniewski, którego firma wykonała renowację kaplicy (fot. UM Łomża)
Stefan Wiśniewski, którego firma wykonała renowację kaplicy (fot. UM Łomża)

Kaplicę wzniesiono dla upamiętnienia osób wyznania prawosławnego, ale nie wiadomo kogo. O tym, że byli to prawosławni mieszkańcy Łomży świadczy krzyż z dwoma ramionami poziomymi, umieszczony pierwotnie na szczycie ściany frontowej. Krzyż ten został zinwentaryzowany w trakcie prac konserwatorskich przeprowadzonych w roku 1983, ale wówczas nie został on zamontowany na swoim miejscu. Teraz ten krzyż na nią powrócił. Wewnątrz ustawiony zostanie – przeniesiony także z lapidarium – zabytkowy nagrobek prawosławny, który ma nadać nowego wyrazu samej kaplicy, a sam będzie chroniony przed niszczącym działaniem czasu i atmosfery.
Renowacja kaplicy była jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć finansowych trwającej od ponad 20 lat akcji ratowania zabytkowych nagrobków na łomżyńskim cmentarzu. 
- Szczęśliwie mamy za sobą jedno z najpoważniejszych, najtrudniejszych technicznie i logistycznie przedsięwzięć konserwatorskich na naszym cmentarzu w ostatnich latach – podaje Józef Babiel, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i inicjator dorocznej kwesty na ratowanie zabytków ponad 210-letniej nekropolii.
Koszty renowacji sięgają blisko 60 tysięcy złotych Część pieniędzy – 25 tys zł – ma pochodzić z budżetu miasta, a reszta z kwest organizowanych przez TPZŁ przy okazji Wszystkich Świętych.

na podstawie: www.lomza.pl


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0