Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wkrótce jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska

Główne zdjęcie
Ks. Piotr Mazurek, kierownik pielgrzymki

- Tegoroczna 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę pójdzie do Matki Bożej pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” - powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski w słowie do pątników, którzy mogą zapisywać się w parafiach i przy Katedrze na wspólne wędrowanie z modlitwą i pieśnią do Częstochowy. - U stóp Maryi składamy Bogu dziękczynienie za Jana Pawła II, świętego naszych czasów, dziękując Bogu za jego życie, nauczanie i świadectwo. Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak często pielgrzymował do Jasnogórskiego Sanktuarium i podkreślał, że jest to „Sanktuarium Narodu, konfesjonał i ołtarz (...), miejsce duchowej przemiany i odnowy życia Polaków” (Jasna Góra, 4. czerwca 1997), miejsce święte, do którego się przychodzi „aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu jego Matki i Królowej” (Jasna Góra, 4 czerwca 1979). Znów wędrujemy!

Stworzenie wspólnoty, wzrastanie w wierze i prośba o błogosławieństwa Boże – oto główne cele pielgrzymowania, tak jak ujmuje je ks. bp Tadeusz Bronakowski. Rok temu na 435-kilometrową trasę ku Jasnej Górze wyruszyło ponad 750 piechurów, dla których pielgrzymka to „czas rekolekcji i spotkania z drugim człowiekiem w drodze”. A jeśli droga okaże się za długa albo urlop za krótki lub ktoś nie poczuje się na siłach iść przez dwa tygodnie, będzie mógł dołączyć do grup w trasie. 

W drogę z rodzicami lub za ich zgodą

- Zapisów na 30. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską dokonujemy, przede wszystkim, u duszpasterzy w parafiach od niedzieli 27. do 30. lipca – przypomina kierownik PPŁ ks. Piotr Mazurek (lat 43). - W sekretariacie pielgrzymki zapisy prowadzone są od niedzieli 27. do czwartku 31. lipca w budynku Instytutu Teologicznego przy ul. Sadowej 3 w Łomży w godz. 11. - 13. i w godz. 16-18. Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości. Uczestnik pielgrzymki dokonujący zapisu indywidualnie w sekretariacie, powinien przedłożyć opinię od swojego księdza proboszcza. Młodzież do lat 15 włącznie  pielgrzymuje z osobą pełnoletnią, a od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców.
Wpisowe wynosi: 110 zł, dla uczestników do lat 15 włącznie - 80 zł. Za udział nie płacą dzieci do 7 roku życia włącznie. Dla rodziny (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo) przewidzieliśmy zniżki.
Przypomnimy wraz z księdzem biskupem, że początki łomżyńskiego pielgrzymowania sięgają roku 1984, kiedy to „pielgrzymka z Łomży przejęła tradycje wędrujących wcześniej grup łomżyńskich z tzw. warszawskimi „17”. Organizacja nowej pielgrzymki była bardzo trudna, zwłaszcza ze względu na trudności ze strony władz państwowych, które, nie mogąc formalnie odmówić zezwolenia na organizację pielgrzymki, odwlekały jego wydanie. Pomimo tych trudności, przy zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, 1. sierpnia 1984 roku po raz pierwszy wyruszyła z Łomży pielgrzymka na Jasną Górę, licząca około tysiąca pielgrzymów, podzielonych na trzy grupy. W ostatnich latach grup jest pięć, ponieważ pielgrzymi Diecezji Łomżyńskiej wybierają się na Jasną Górę z pięciu miast. Tradycyjnie są to: 1. sierpnia Łomża, Ostrołęka i Zambrów; 2. sierpnia rusza Ostrów Mazowiecka, zaś 3. sierpnia startuje Wyszków. Przez 13 dni pielgrzymi z grupy łomżyńskiej pokonają 435 km, z grupy ostrołęckiej i zambrowskiej przejdą po 430 km., natomiast grupa z Ostrowi Mazowieckiej w czasie 12 dni pokona 386 km, zaś grupa z Wyszkowa przez 11 dni pokona „zaledwie” 364 km. 

Pielgrzymi na szlaku, w domach i kościołach

- Dziękujemy Bogu za każdego pielgrzyma, za organizatorów, kapłanów, przewodników i ludzi, którzy przez wszystkie te lata, na różnych szczeblach własnym zaangażowaniem i poświęceniem umożliwili realizację tego wielkiego dzieła – wzywa do modlitwy dziękczynnej ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Wszystkich, którzy mogą podjąć pątniczy trud pielgrzymki, serdecznie zachęcam do wzięcia w niej udziału, a tych którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, bo nie pozwalają im na to obowiązki rodzinne, zdrowie lub praca, proszę, ażeby włączyli się, już tradycyjnie, do wspólnoty duchowych pielgrzymów przez uczestnictwo w Grupie Białej. Sobór Watykański II podkreśla, że cały Kościół jest pielgrzymującą wspólnotą ludu Bożego. Pielgrzymka jest obrazem życia ludzkiego, które jest nieustanną drogą ku Bogu. Człowiek nie idzie do Boga w pojedynkę, lecz we wspólnocie, i właśnie we wspólnocie będzie kiedyś dzielił radość przebywania z Bogiem..

Mirosław R. Derewońko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę