poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Będzie odstrzał dzików

Główny lekarz weterynarii wydał zgodę na odstrzał około 3200 dzików w Podlaskiem. Odstrzały odbędą się w czterech powiatach przygranicznych: sejneńskim, augustowskim, sokólskim i białostockim. To teren objęty ograniczeniami w związku z wykryciem dwóch przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia formalne i prawne. Przewiduje, że odstrzał dzików będzie możliwy w przyszłym tygodniu.

Z przekazywanych informacji wynika, że myśliwi za każdego odstrzelonego dzika mają otrzymywać po 150 zł. Pieniądze będą pochodziły ze skarbu państwa. Następnie dziki mają być zwożone do punktów zbiorczych i tam utylizowane przez wybraną już firmę.

Do tej pory w województwie podlaskim wykryto osiem przypadków ASF u dzików. W lutym w związku z wykryciem dwóch pierwszy przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego. W nich nadal obowiązują ograniczenia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0