niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Warto poprawić zarządzanie w Łomży

Przed rokiem Łomża po raz pierwszy w historii wyleciała z Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, teraz powróciła. Łomża jest na 45 miejscu wśród 65 polskich miast grodzkich - czyli o jedno miejsce niżej niż była kwalifikowana w rankingu lat 2012 i 2011. Najlepszymi samorządami w Polsce według „Rz” okazały się: Gdańsk (powiatu grodzkie), Krasnystaw (gminy miejskie i miejsko-wiejskie) i Świdnica (gminy wiejskie). Zwycięski w naszej kategorii Gdański zdobył w sumie 83,3 pkt – 36,8 za sytuację finansową i 46,48 za zarządzenia - Łomża 52,45 w tym za zarządzanie tylko 18,87 pkt – to jeden z kilku najsłabszych wyników w tabeli.

Rzeczpospolita tworząc raport porównywała dochody i wydatki samorządów, zadłużenie, pozyskane środki unijne, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, wydatki na promocję i nowe podmioty rejestrujące się w gminie, a tym razem sprawdziliśmy dodatkowo, jak miasta i gminy walczą z bezrobociem oraz czy wspierają rodziny. I w sumie wyszło, że Łomża znalazła się na 45 miejscu wśród polskich miast grodzkich. Wyżej od nas są np. Suwałki na 38 miejscu, Siedlce – 37. czy Białystok - 25, ale niżej – na 50 pozycji jest za to Ostrołęka. 

Rzeczpospolita przygotowała także kilka podrankingów. Łomża najlepiej wypadła w zestawieniu „Europejski samorząd”, w którym znalazła się na 13 miejscu, co jest awansem z 24 miejsca w roku ubiegłym. Na pozycji 41. (wraz z Bygdoszczą, Lesznem i Suwałkami) miasto uplasowało się natomiast w podrankingu „Innowacyjny samorząd”. To też awans, bo przed rokiem na liście miasta nie było.

Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca ku powszechnemu zaskoczeniu Łomża uplasowała się na 5. miejscu wśród miast do 100 tys. mieszkańców w rankingu „Perły Samorządu 2014” organizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0