Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rocznica mordu w Jeziorku

Główne zdjęcie
fot. K. Kozicki

71 lat temu, 15 lipca 1943 r. miało miejsce jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii miasta. Tego dnia gestapowcy aresztowali przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej – mężczyzn, kobiety starców i dzieci... Jeszcze przed południem wszystkich przewieziono do Lasku w Jeziorku, gdzie brutalnie ich zamordowano. Jak podaje Jerzy Smurzyński, ostatni żyjący świadek tych tragicznych wydarzeń, a jednocześnie autor książki „Czarne lata na ziemi łomżyńskiej”, jedna z relacji o wydarzeniach z lasu jeziorkowskiego podaje, że najpierw stracono dzieci - „dokonano tego przy pomocy granatów(...) Następnie tracono osoby dorosłe – najpierw kobiety, a potem mężczyzn(...) Według tych samych relacji, mężczyzn, przed egzekucją, oślepiano kwasem(...)” 

Las koło wsi Jeziorko stał się po raz pierwszy zbiorową mogiłą ofiar II wojny światowej już latem 1942 roku. Niemcy zamordowali tu wszystkich 95 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pieńkach Borowych koło Jedwabnego. Nocą z 29 na 30 czerwca 1943 roku w podobny sposób zginęło tu 62 więźniów politycznych z więzienia w Łomży. 
Jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń miało miejsce 15 lipca 1943 r., kiedy to między godz. 5.00 a 7.00 rano specjalna grupa gestapo przeprowadziła aresztowania wcześniej wybranych osób na terenie Łomży. Wśród nich były m.in. rodziny Borawskich, Figurskich, Hojaków, Komornickich, Lubowidzkich, Próchnickich, Sadkowskich i Tyszków. Ci, którzy wówczas zostali zatrzymani (w tym kobiety i kilkuletnie dzieci) zostali przewiezieni do miejscowego więzienia, gdzie po raz drugi sprawdzono ich tożsamość. O godz. 10.00 wszyscy zatrzymani zostali załadowani na samochód ciężarowy przykryty plandeką i pod eskortą żandarmów wywiezieni w kierunku Jeziorka. To był kres ich podróży i życia. Najprawdopodobniej zatrzymani nie zdawali sobie sprawy z tego co ich czeka. Wszyscy oni zostali rozstrzelani i spoczęli w zbiorowej mogile, wykopanej wcześniej na polecenie Niemców przez mieszkańców Jeziorka. 

Lipiec 1943 roku był szczególnie tragiczny w całym regionie. Wówczas to w masowych mordach dokonywanych przez Niemców ginęły setki Polaków. Egzekucji dokonano m.in. we wsi Krasowo Częstki gm. Nowe Piekuty. w miejscowości Gołasze Puszcza gm. Wysokie Mazowieckie, w lesie Kosówka w okolicach Grajewa, w Sikorach Tomkowiętach gm. Kobylin Borzymy, w Sławcu gm. Nowogród, Wnorach Wandach gm. Kobylin Borzymy i Wroceniu gm. Goniądz. 

Dziś po południu w Jeziorku, przy mogile zamordowanych łomżan spotkać się mają działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.   
- Bądźmy razem w ten wtorek, niech nasza obecność pod tymi sosnami – świadkami dramatu naszych rodaków – będzie oprócz dowodu pamięci, także naszym świadectwem niezgody na jakąkolwiek przemoc i barbarzyństwo – gdziekolwiek i kiedykolwiek na świecie – czytamy w apelu TPZŁ. - Zapraszamy do Jeziorka we wtorek, 15 lipca, zaraz po pracy, o godz. 16.00, z wiązankami kwiatów lub choćby tylko ze zniczem...


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę