niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Jeszcze więcej zakażeń ASF

Badania potwierdziły ósmy przypadek zarażenia afrykańskim pomorem świń u dzików w Polsce - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Padłego dzika znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy - na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości ok. 1,5 km od miejscowości Wiejki i ok. 6 km od granicy polsko-białoruskiej.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż podobnie jak poprzednich przypadkach ASF na terytorium Polski, 8. przypadek ASF u dzików w Polsce zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

W lutym w związku z wykryciem pierwszych dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego. W nich nadal obowiązują ograniczenia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0