Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Archeologiczne zagadki Łomży

Kilkaset zabytków z wykopalisk na terenie Łomży, pochodzących z okresu od czwartego – trzeciego tysiąclecia przed naszą erą do czasów II wojny światowej, zaprezentowano na wystawie „Archeologiczne zagadki Łomży” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Najciekawsze z nich to pozostałości po osadzie z epoki kamienia łupanego przy ul. Rybaki, XVI-wieczny łubek – opaska panny młodej z okolicznościowym napisem oraz dwa skarby złożone z monet, pochodzące z XIX oraz XX wieku. Rezultaty badań zostały przedstawione także w elektronicznej książce pt. „Archeologia Łomży”, wydanej przez Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach przy współpracy łomżyńskiego muzeum.

– Każdy zabytek jest zagadką i każde badania są zagadką! – podkreśla archeolog Małgorzata Kuklińska z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, współautorka wystawy razem z Jolantą Deptułą. – Badania które ruszyły na szerszą skalę po 2000 roku przyniosły wiele nowych informacji – np. uważano dotąd, że osadnictwo wczesnośredniowieczne i początki Łomży to grodzisko na Górze królowej Bony, po którego upadku w XIII w. ludzie przeszli na teren obecnej Łomży. A okazało się, że żyli wtedy również tutaj, na terenie dzisiejszego miasta czy nad rzeką!
Potwierdzają to rezultaty badań na Giełczyńskiej, Dwornej, Długiej, Starym Rynku czy Rybakach. Większość zaprezentowanych na wystawie zabytków pochodzi bowiem z okresu średniowiecza. Nie brakuje też ozdób, monet, narzędzi i innych przedmiotów codziennego użytku z wieku XVI,  przełomu XVIII i XIX wieku oraz czasów późniejszych. Wyróżniają się wśród nich: cenny dla udokumentowania rozwoju piśmiennictwa w Łomży srebrny łubek z napisem świadczącym o tym, że był najprawdopodobniej prezentem ślubnym, mosiężna ikonka podróżna czy zbiory drobnych monet. Pierwszy z nich, odkryty przypadkowo przez wędkarza na tzw. Plaży żydowskiej, składa się z niemieckich monet z lat 30. i 40., które zostały najpewniej ukryte przez kogoś, kto zginął w łomżyńskim gettcie. 
– W budynku na ulicy Żydowskiej udało nam się odkryć jeszcze jeden skarb z początku XIX w. – mówi archeolog Mieczysław Bienia z Białej Podlaskiej. – Składa się on z 37 monet austriackich i dla Prus Południowych. To groszaki, ale też kiedyś miały dla kogoś ogromne znaczenie!
Na wystawie można również oglądać rekonstrukcję pradawnej osady z epoki kamienia łupanego, fragmenty dawnych budowli, jak średniowieczne cegły czy belkę wydobytą spod ratusza, pozostałość po fundamentach stojącego tam wcześniej budynku, oraz dokumentację licznych budynków czy ich pozostałości, jak np. gotycka piwnica przy ul. Rządowej czy XIX-wiecznej kostnicy przy szpitalu im. Św. Ducha.
– Pokazujemy pewien wycinek prac archeologicznych, które miały miejsce od 2000 do 2013 roku na terenie Łomży – zaznacza Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – Najpierw archeolog musi znaleźć te przedmioty, opracować, udokumentować i w pewnym momencie trafiają one do muzeum. Ale zawsze uwiecznieniem tego wszystkiego jest publikacja. Tym razem, dzięki Stowarzyszeniu „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach, możemy zaprezentować wydawnictwo dotyczące archeologii Łomży – po raz pierwszy w wersji elektronicznej!
E-książka „Archeologia Łomży” to praca zbiorowa 14. autorów, zarówno archeologów biorących udział w badaniach przedstawionych na wystawie, jak i pracowników łomżyńskiego muzeum. Na ponad 180 stronach zawiera ona nie tylko teksty dotyczące poszczególnych etapów prac i badań, ale też ich bogatą dokumentację rysunkowo-fotograficzną. Jak podkreślała jedna z autorek i zarazem prezes zarządu Stowarzyszenia „Mała Ojczyzna” Małgorzata Karczewska, są czynione starania by wydać „Archeologię Łomży” również w tradycyjnej, papierowej formie.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto: Jerzy Jastrzębski i Małgorzata Kuklińska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę