czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Kleszcze polują na... ludzi

Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta nie tylko w lasach, ale także w miastach, parkach i łąkach. Łagodna zima sprawiła, że przetrwało ją więcej kleszczy niż zazwyczaj. Część z nich przenosi groźną chorobę boreliozę. Sanepid podaje, że już w ubiegłym roku w województwie podlaskim, które jest terenem endemicznym boreliozy i wirusowego zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze, było znacznie więcej zachorowań niż rok wcześniej. W tym roku łomżyński sanepid odnotował dotychczas „tylko” 17 przypadków zachorowań na boreliozę, ale jak twierdzi Artur Arszułowicz najwięcej zgłoszeń jest po wakacjach.

Już w 2013 roku w porównaniu do 2012r. nastąpił wzrost zachorowań na boreliozę. Na terenie województwa podlaskiego w 2013r. odnotowano 1199 przypadków (wojewódzki współczynnik zapadalności 99,8). Rok wcześniej było o 223 przypadki mniej.  W ubiegłym roku zarejestrowano także 111 przypadków (o 6 więcej niż w 2012 r.) zachorowań na wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze. 
Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe notuje się w powiatach: białostockim, suwalskim, sokólskim i bielskim, ale na liście są także Łomża i okoliczne powiaty. Rocznie łomżyński sanepid rejestruje około 48 przypadków zachorowań na boreliozę. Najwięcej zgłoszeń nowych zachorowań jest po wakacjach, bo właśnie latem mieszkańcy częściej udają się do lasu, czy nad rzekę, gdzie o spotkanie z kleszczem nie jest trudno.  
Kleszcze najczęściej kłują pod kolanem, pod ramionami, czy w kark. Nawet takie ugryzienie nie musi być niebezpieczne jeśli kleszcza szybko usuniemy. Groźna dla ludzi bakteria Borrelia, powodująca boreliozę, przenosi się z jelita pajęczaka do jego ślinianek, skąd trafia przez ślinę do organizmu nosiciela w średnim czasie 48 godzin (tj. od 24 do 72 godzin). To czas kiedy bezpiecznie można kleszcza usunąć. Niemniej sanepid w walce z kleszczami zaleca przede wszystkim wcześniejsze szczepienia argumentując, że wieloletnie badania wykazały, że szczepienia są uznawane za najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kleszczowym zapaleniem mózgu i jego następstwami.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0